Vláda si nepripúšťa, že by Volvo z dohody vycúvalo

KošiceSpravodajstvo

Aktualizované 15.25 hod.

Slovenská vláda dnes zasadala v Košiciach na výjazdovom rokovaní, ktoré bolo zamerané na aktuálne výzvy automobilového priemyslu v súvislosti s prechodom na výrobu elektromobilov. Prvá automobilka, ktorá bude na Slovensku vyrábať výlučne elektromobily, bude totiž Volvo vo Valalikoch. Predstavitelia vlády v tejto súvislosti deklarovali, že príchod investora je pre nich prioritou. Reagovali tak obavy, že samosprávy a štát nestihnú splniť podmienky a záväzky, ktoré im vyplývajú z investičnej zmluvy. Ministerka hospodárstva Denisa Saková dôrazne odmietla dohady, že by Volvo od dohody odstúpilo:

„Je absolútne nemožné a hlavne my si to ani nepripúšťame, že by Volvo z tejto dohody vycúvalo. Volvo tu plánuje preinvestovať veľmi veľa peňazí a takisto už Slovenská republika veľmi veľa peňazí preinvestovala a ďalšie peniaze sú pripravené na ďalšie investície. Postupujeme podľa nášho názoru aj po prebratí tých záväzkov po bývalej vláde, kde veľmi veľa záväzkov bolo v omeškaní, tak postupujeme veľmi operatívne a snažíme sa hľadať, ak sú nejaké požiadavky, aj iné technologické riešenia, aby sme všetky termíny načas splnili.

Premiér Robert Fico pre Košice Online doplnil, že rokovania so švédskymi partnermi neustále pokračujú:

„Mal som príležitosť s nimi hovoriť aj pri iných príležitostiach, navštívil som lokalitu už opakovane, dokonca dnes sa tam ideme znova na chvíľu pozrieť. Ja som ponúkol – dnes bol aj predstaviteľ Volva na rokovaní – že pán prezident, pán predseda, čokoľvek individuálne potrebujete riešiť pre Volvo, klopte na dvere. Nám na tomto projekte extrémne záleží. Chápem, že niekedy vo verejnosti nejaký šum môže byť, ale nemáme ani len náznak. Naopak, ideme do toho s plnou vervou – jedna aj druhá strana.

Foto
Vláda rokovala v metropole východu / TASR

Záväzky štátu a samospráv sa týkajú dopravnej infraštruktúry, školstva či zdravotníctva. Niekoľko z nich má splniť aj Košický kraj.

„V júni 2022 sa podpísala investičná zmluva medzi investorom Volvo, štátom a samosprávami, zahŕňajúc Košický samosprávny kraj, mesto Košice a dotknuté obce, kde sa štát zaviazal zafinancovať aj vyvolané investície, malo by to byť kryté zo štátneho rozpočtu. Len predchádzajúce vlády jednoducho na to nevyčlenili ani euro a súčasná vláda sa len teraz orientuje vo všetkých tých záväzkoch, povedal košický župan Rastislav Trnka.

Kraj sa aktuálne snaží nájsť zdroje z eurofondov, stále mu však chýbajú milióny eur. Plnenie niektorých záväzkov sa už rozbehlo, viaceré – napríklad v oblasti budovania cyklotrás – však sprevádzajú problémy s dlhotrvajúcimi procesmi.

Automobilka Volvo chce začať fungovať koncom roka 2026 a my sme ešte nezačali napríklad ani vykupovať pozemky, lebo sa rok a pol pýtame stále aktuálnej vlády, že za čo ich máme stavať – tie cyklotrasy. Aj keby nám teraz vo februári, marci prišli peniaze na účet a začali by sme obstarávať projektovú dokumentáciu, vykupovať pozemky, spustili obstarávanie na dodávateľa, ten koniec roka 2026 už je teraz, povedal by som, minimálne ohrozený,“ doplnil Trnka.

Meškajúce cyklochodníky by nemuseli byť podľa Trnku problém. Ak sa však nestihnú aj ďalšie záväzky, pre našu krajinu to bude zlá vizitka voči zahraničnému partnerovi. Pomôcť by mohli práve rokovania. 

Foto
Prvá automobilka, ktorá bude na Slovensku vyrábať výlučne elektromobily, bude Volvo vo Valalikoch / TASR

Automobilka a dodávateľské firmy plánujú zamestnať tisícky ľudí. Rezort práce preto pripravuje program na vzdelávanie a rekvalifikáciu budúcich zamestnancov.

„Automobilka Volvo má eminentný záujem o zamestnávanie Rómov. Ministerstvo práce má dokonca pripravený špeciálny program, resp. ho pripravuje. A môžem prezradiť iba toľko, že buď pôjde o program taký, že Rómovia budú priamo v automobilke hneď zamestnaní a tam budeme pomáhať s ich vzdelávaním, rekvalifikáciou a podobne. Alebo druhá možnosť je, že najprv v sociálnom podniku Rómov pripravíme na takúto prácu a potom prejdú plynule do automobilky Volvo,“ povedal minister práce Erik Tomáš.

Prioritou bude podľa neho zamestnávať predovšetkým slovenských občanov. Ak si to však bude trh vyžadovať, prácu tu nájdu aj ľudia z tretích krajín. Slovensko je totiž podľa Fica krajinou, kde je už akútny nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Preto sa aj v oblasti školstva musíme podľa neho viac sústrediť na profesie, ktoré budú automobilky potrebovať.

„Budeme čeliť v budúcnosti s touto výrobou, ktorá je oveľa technologickejšia a inovatívnejšia, aj väčšiemu nároku zo strany automobiliek práve na vysokoškolsky vzdelaných ľudí a možno aj stredoškolsky vzdelaných ľudí, čo sa týka technického vzdelania. A, samozrejme, bavíme sa aj s ministerstvom školstva, aby ten počet jednotlivých študentov, ktorí študujú na technických univerzitách, sa navýšil. Potrebujeme, aby sme znova začali produkovať technicky vyškolených ľudí, ktorí by hneď po vysokej škole dostávali nové pracovné príležitosti priamo na Slovensku,“ doplnila Saková.

Komentáre