Vlastníci bytov z Mukačevskej 7 sa chystajú postaviť unikátny bytový dom. Mesto Prešov s ich zámerom súhlasí. Pozrite sa, ako bude vyzerať

PrešovĽudsKE

6. decembra 2021 uplynú dva roky od tragického výbuchu bytovky v Prešove. Vo februári 2022 zanikne Spoločenstvo vlastníkov bytov z pôvodnej bytovky. O aktuálnej situácii vlastníkov a architektonickej štúdii nového, moderného bytového bloku, ktorý chce časť majiteľov postaviť, sme sa porozprávali s predsedom spoločenstva Mojmírom Květoňom.

Foto
Architektonická štúdia nového bytového domu na Mukačevskej 7 počíta s troma parkovacími a piatimi obytnými podlažiami  / MK

Stále ste predsedom spoločenstva vlastníkov bytov, ktorých byty už takmer dva roky reálne neexistujú. Aká je aktuálna situácia vlastníkov a spoločenstva?

Na poslednej schôdzi pôvodného spoločenstva z Mukačevskej 7 v auguste tohto roku, na ktorom sme rozhodovali o likvidácii, sa zišla tesná nadpolovičná väčšina z bývalých 48 vlastníkov. Na odsúhlasenie sme potrebovali súhlas aspoň 25 vlastníkov, našťastie, sa nám nakoniec v takom počte podarilo stretnúť. Zhromaždenie navrhlo a schválilo likvidáciu starého spoločenstva.

Ako sa likviduje spoločenstvo?

Najprv sa to musí schváliť, potom sa určí likvidátor. Tým je úradná osoba. Ak by sme riešili zrušenie spoločenstva ešte do konca septembra minulého roka, žiadny likvidátor by nebol potrebný. Zrušenie by prebehlo oveľa jednoduchšie. Iba nadpolovičným odhlasovaním spoločenstva. Od 1. okóbra 2020 platí nový zákon o spoločenstvách. Podľa neho už musí byť pri likvidácii určený na to právne spôsobilý likvidátor, väčšinou právnik. Za likvidáciu sa už teraz aj platí. No hlavne to všetko trvá dlhšie. Naše spoločenstvo vlastníkov bytov by malo oficiálne zaniknúť až vo februári 2022.

Foto
Mojmír Květoň na mieste starých základov po zbúranej bytovke  / KOŠICE ONLINE

Pohlo sa vysporiadanie podielov pozemkov bývalých vlastníkov bytov, ktorí s vami nechcú stavať nový bytový dom?

Tieto obchodné a majetkové vzťahy riešime cez advokátsku kanceláriu, ktorá nám zabezpečuje aj likvidátora. Desať ľudí má stále záujem stavať novú bytovku. Týchto 10 majiteľov dalo na poslednom zhromaždení návrh na odkúpenie podielov, pričom 29 majiteľov s predajom podielov súhlasilo. 28 z nich sme už odkúpili. Takže 10 ľudí momentálne drží 38 podielov rôznych veľkostí, čo predstavuje zhruba 85 percent celkovej plochy. Ten jeden súhlasil tiež, my sme ho aj vyplatili, ešte to však neprešlo cez kataster. Stále zvažuje, že sa s nami pridá k výstavbe novej bytovky. Nechávame mu ešte otvorené vrátka.

Jeden podiel vlastní riaditeľstvo finančnej správy, ale to je skôr administratívno-technická záležitosť. Tu problémy nepredpokladáme. Ide o predaj štátneho podielu, ktorý musí prebehnúť podľa ich vnútorných predpisov. Šiesti majitelia majú rôzne iné výhrady. Prostredníctovm advokátskej kancalérie sme ich vyzvali, aby sa vyjadrili. Ako si to predstavujú a čo s tým chcú robiť. Čakáme na ich odpovede.  

A v jednom prípade ešte stále neprebehlo dedičské konanie, nie je teda známy vlastník, s ktorým by sme mohli ďalej diskutovať. Zrejme o tom rozhodne súd, potom budeme môcť vlastníka podielu osloviť a jednať s ním. Na 3. decembra sme zvolali zhromaždenie vlastníkov podielov pozemkov, kde by sme sa mali dohodnúť na ďalšom postupe projektu a na výstavbe nového bytového domu na pôvodnom mieste. Na to potrebujeme súhlas vlastníkov podielov pozemkov. Uvidíme, ako to celé prebehne, ako budeme hlasovať. Ak to odsúhlasíme, budeme môcť dať objednávku projektantovi. A začneme hľadať firmu, ktorá bude stavať.    

Foto
Bytovka na Mukačevskej 7 po výbuchu tesne pred zbúraním megažeriavom / KOŠICE ONLINE

Máte už v rukách archtektonickú štúdiu. Ako vznikla a ste s ňou spokojní?

Osobne som nadšený. Uz v auguste sme vedeli, že nepôjde o rekonštrukciu, ale o novostavbu. Štúdiu vypracoval architekt Marián Ferjo zo štúdia Tristan. Vzišla z podmienok, ktoré nám dalo mesto. Parkovacie miesto pre každý byt a ďalej podľa rozlohy bytov, minimálne 30 percent parkovania pod domom, zvyšok v dostupnej vzdialenosti teda 150 až 200 metrov. V tomto prípade sú v tejto vzdialenosti všetko mestské pozemky. 

Keďže parkovanie na mestských pozemkoch je vylúčené, požiadali sme najprv o zámenu pozemkov. Chceli sme využiť blízky pozemok, kde je už 30 rokov dočasná panelová parkovacia plocha a kde by sa to všetko dalo zrealizovať. Bytovka aj parkovanie. Mesto nám ale zámenu neschválilo. Požadovalo, naopak, výstavbu domu na pôvodnom mieste a v pôvodnej hmote 12 poschodí, navyše so všetkými parkovacími miestami pod domom. To ale v blízkosti vŕtaných pilótov pôvodnej bytovky nie je možné, pod zem sa ísť jednoducho nedá. 

Takže na základe podmienok, ktoré stanovilo, navrhol architekt Ferjo nový bytový dom na pôvodnom mieste. S prvými troma nadzemnými parkovacími podlažiami, pričom na vyššie poschodia sa autá dostanú prostredníctvom nákladného výťahu, cez ktorý sa bude do domu vchádzať. Nad tým bude päť obytných podlaží, na každom budú tri byty s výmerou 70 metrov štvorcových. Dohromady teda 15 bytov. Desať nás bude mať desať bytov s právom prvého výberu, päť bytov by sme dali k dispozícii stavebnej firme, ktorá to bude realizovať.

Foto
Vizualizácia nového progresívneho bytového domu na Mukačevskej 7 / MK

Podľa štúdie to vyzerá dosť progresívne.

Určite. Myslím si, že na Slovensku ešte nestojí nič podobné. Konštrukcia prvých troch poschodí, kde budú parkovať autá, je kvôli dostatočnému vetraniu otvorená. Bude to typ priehradovej betónovej konštrukcie s tým, že na každý byt je určených 1,5 parkovacieho miesta. Plus parkovanie pre návštevy. Dohromady tam bude parkovanie pre 25 automobilov.

Sumárne teda pôjde na ploche 18 x 18 metrov o jedno prízemné a sedem nadzemných podlaží s nákladným a osobným výťahom. Kvôli protipožiarnemu zabezpečeniu sme do vyššieho domu ani nemohli ísť. Výška domu bude nižšia, ako bola pôvodná bytovka. V približnej výške vedľajšieho dlhého sedemposchodového bloku. 

Aké boli reakcie na túto štúdiu?

Ľudia, čo chchú stavať, boli nadšení. Hlavne z dizajnového spracovania domu. Spodná parkingová časť by navyše mala byť zelená. Chceli by sme, aby to postupne obrástlo paviničom, prípadne brečtanom. Samozrejme, nám záleží aj na environmentálnej hodnote. Takže väčšinou pozitívne reakcie.      

Čo na to mesto?

Mestský úrad to držal do poslednej chvíle. Ale nakoniec náš zámer písomným rozhodnutím podporil.

Foto
Prvé tri parkovacie poschodia novej bytovky na Mukačevskej 7 by mali byť živé a zelené / MK

Aký bude ďalší postup?

To vám poviem po schôdzi vlastníkov podielov 3. decembra. Keď dúfam, už budeme mať odhlasovaný konkrétny návrh výstavby a kde bude prítomný aj notár. Potom budeme vedieť či, ako a kedy pôjdeme ďalej. 

Kedy si myslíte, že by ste pri najoptimistickejšom scenári mohli začať s výstavbou?

Ak pôjde všetko dobre, myslím si, že už niekedy v priebehu budúceho roka. Aj keď neviem, aká bude pandemická situácia a opatrenia.  

Máte nejaké aktuálne informácie ohľadom vyšetrovania výbuchu na Mukačevskej?

Mám informáciu spred mesiaca, že vyšetrovateľ stále čaká na znalecký posudok z toho, čo sa tam stalo a prečo.

Foto
Na mieste bytovky zbúranej po výbuchu pravdepodobne vyrastie nový moderný bytový blok / KOŠICE ONLINE

Zmenilo sa v poslednom čase na tom mieste niečo fyzicky?

Nie, stále je to oplotené a uzavreté. Na žiadosť susedov, ktorí sa sťažovali, že to tam zarástlo a že je tam neporiadok, sme urobili brigádu. Priestor sme pokosili a vyčistili od odpadkov.  

6. decembra to budú už dva roky. Chystáte nejakú spomienku?

Nechceme to už organizovať v tom štýle, ako to bolo vlani. Pravdepodobne sa tam v čase, kedy sa to stalo, o dvanástej hodine a dvanástej minúte, stretneme. Budeme spomínať a zapálime sviečky. Nechceme z toho robiť nejakú veľkú akciu. Je to v podstate súkromná vec ľudí, ktorým tam zahynuli príbuzní. Aby sme tie rany stále dookola nejatrili.   

Foto
K výbuchu plynu v bytovke na Mukačevskej 7 došlo 6. decembra 2019 o 12.12 hod. Vyšetrovanie príčiny nešťastia nie je stále uzavreté / KOŠICE ONLINE

6. DECEMBRA 2019 - MUKAČEVSKÁ 7 - PREŠOV

►V 48 bytoch v bytovom bloku na ulici Mukačevská 7 v Prešove žilo na 12 poschodiach 118 ľudí.

►Pri výbuchu plynu 6. decembra 2019 o 12.12 hod. zahynulo osem z nich. Päť žien a traja muži.

►Tragédia si vyžiadala najnáročnejší zásah hasičov a záchranárov v histórii Slovenska.

►Na mieste 31 hodín zasahovalo 121 hasičov a 44 vozidiel špeciálnej a záchranárskej techniky.

►Masívne poškodenú bytovku museli po výbychu megažeriavom kompletne zbúrať. 

►V rámci verejnej zbierky na pomoc ľuďom z Mukačevskej 7 sa vyzbieralo viac ako 5 miliónov eur.

►Do zbierky prispelo celkovo 77 322 darcov.

►Na dvojizbový byt tak pripadlo 88 737 eur a na trojizbový byt 108 456 eur.

►Celkovo sa zo všetkých zbierok, poistiek a nadácií prerozdelilo bývalým vlastníkom bytov 130-tisíc na dvojizbový, 150-tisíc eur na trojizbový byt

►Vyšetrovanie tragického výbuchu nie je stále uzavreté. Príčinou bolo prerazenie vysokotlakového plynového potrubia robotníkmi pri zemných elektroinštalačných prácach v blízkosti bytového bloku.

Galéria k článku

Komentáre