Shiffrinová získala sté pódium, Vlhová tesne pod pódiom

EurópaŠport

Petra Vlhová obsadila v nočnom slalome Svetového pohára vo Flachau štvrté miesto. V utorňajšej súťaži zaostala za víťaznou Američankou Mikaelou Shiffrinovou o 62 stotín sekundy. Druhá skončila domáca Rakúšanka Katharina Liensbergerová (+0,19 s) a tretia bola Švajčiarka Wendy Holdenerová (+0,43 s).

Foto
Petra vybojovala ďalší kvalitný výsledok / TASR

Dvadsaťpäťročná Shiffrinová sa 68. víťazstvom v pretekoch SP osamostatnila na tretej priečke historických tabuliek od Rakúšana Marcela Hirschera. Viac majú na konte iba Švéd Ingemar Stenmark (86) a jej krajanka Lindsey Vonnová (82). V slalome dosiahla rekordný 44. triumf, v tejto disciplíne sa dočkala prvýkrát od 29. decembra 2019, keď bola na najvyššom stupienku v ďalšom rakúskom stredisku Lienz. Počet pódiových umiestnení v prestížnom seriáli zaokrúhlila na jubilejných 100.

Vlhová figurovala po prvom kole na tretej priečke. Za vedúcou Shiffrinovou však zaostávala iba o 14 stotín sekundy, priebežne druhá bola Holdenerová (+0,08 s). Slovenka štartovala ako dvojnásobná obhajkyňa víťazstva na prestížnom podujatí pod umelým osvetlením. V rokoch 2019 i 2020 triumfovala s dvojkou a rovnaké číslo si vyžrebovala aj tentoraz. Za hustého sneženia si strážila stopu, chýbalo jej však čosi z dynamiky, keď jej agresívny štýl príliš nesedel v týchto podmienkach. Tesne pred ňou figurovala Holdenerová, ktorá sa na zjazdovku Hermanna Maiera vydala ako prvá bez porovnávacích medzičasov. Shiffrinová bola na poslednom medzičase v červených číslach, no jazdu vygradovala a na čelo sa vyšvihla vďaka záverečnej pasáži. Liensbergerová na štvrtom mieste zaostala o 0,33 sekundy, ďalšie lyžiarky už nabrali vyše sekundové manko. Na jednu z terénnych vĺn doplatila piata Švajčiarka Michelle Gisinová (+1,09 s).

V druhom kole sa na čele dlho držala Švajčiarka Camille Rastová so štartovým číslom 57. Vystriedala ju až Gisinová, ktorá išla bez chyby a excelentne si poradila predovšetkým so spodnou časťou. Liensbergerová však jazdu na hrane rizika zvládla bez jediného zaváhania a zašla najlepší čas druhého kola. Vlhová útočila a spočiatku zvýšila svoj náskok, ale za druhým medzičasom sa dopustila veľkej chyby, ktorá ju značne pribrzdila. Ďalšie problémy jej narobila terénna vlna a slovenská reprezentantka netriumfovala vo Flachau tretíkrát za sebou. Udržala sa pred ňou Holdenerová, svoj rytmus našla aj Shiffrinová, ktorá sa napriek skvelej jazde Liensbergerovej držala po celý čas v zelených číslach a pridala štvrtý miestny úspech.

Vlhová naďalej suverénne vedie celkové poradie SP (699 b.), kde má pred svojou najbližšou prenasledovateľkou Gisinovou náskok 124 bodov. Na čele hodnotenia slalomu je o 40 bodov pred Liensbergerovou.

"Vždy stojím na štarte s tým, že chcem vyhrať. Ale dnes som riskovala a dve obrovské chyby ma stáli lepší výsledok. Stane sa, ale mám ďalšie body," povedala Vlhová pre TASR v cieľovom priestore.

V druhom kole sa blysla skvelou jazdou najskôr Gisinová, ktorá išla bez chyby a excelentne si poradila predovšetkým so spodnou časťou. Domáca Rakúšanka Liensbergerová však jazdu na hrane rizika zvládla bez jediného zaváhania a zašla najlepší čas druhého kola. Pred slovenskou lyžiarkou napokon skončila ešte Holdenerová. "Chcela som ísť na hranicu, ale bohužiaľ, nevyšlo mi to. V tomto roku je veľká konkurencia, baby sú rýchle. Stačí jedna chybička a baby sú hneď predo mnou," poznamenala Vlhová.

Podmienky na trati v druhom kole ovplyvňoval sneh, najmä vo vrchnej časti bol hustejší, ako v cieľovej rovine. "Sneh som vôbec neriešila," poznamenala 25-ročná Slovenka. Najbližší program Vlhovej je nabitý, už počas najbližšieho víkendu ju čakajú dva obrovské slalomy v Krajnskej Gore, kam presunuli preteky z Mariboru. "Nemám čas na oddych. Zajtra cestujeme, vo štvrtok a v piatok trénujeme a potom sú preteky. Takýto je program, oddychujem iba v noci keď spím," dodala na záver

Výsledky nočného slalomu SP vo Flachau:
      1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:47,92 min, 2. Katharina Liensbergerová (Rak.) +0,19 s, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,43, 4. Petra VLHOVÁ (SR) +0,62, 5. Michelle Gisinová +1,52, 6. Camille Rastová (obe Švaj.) +2,55, 7. Chiara Mairová (Rak.) +2,57, 8. Laurence St. Germainová (Kan.) +2,78, 9. Paula Moltzanová (USA) +2,79, 10. Katharina Truppeová (Rak.) +2,85
      Celkové poradie SP (po 14 z 34 súťaží):
      1. VLHOVÁ 699 bodov, 2. Gisinová 575, 3. Shiffrinová 485, 4. Liensbergerová 460, 5. Marta Bassinová 423, 6. Sofia Goggiová (obe Tal.) 402
      Poradie v slalome (5 z 9):
      1. VLHOVÁ 400 bodov, 2. Liensbergerová 360, 3. Shiffrinová 335, 4. Gisinová 330, 5. Holdenerová 245, 6. Mairová 143

Zdroj: TASR

Komentáre