Vlhová vyhrala finálový slalom v Soldeu: "Neopísateľné"

SlovenskoŠport

Petra Vlhová vyhrala finálový slalom Svetového pohára v andorrskom Soldeu. Dosiahla tak druhé víťazstvo v prebiehajúcej sezóne a 28. triumf v kariére. Druhá bola Chorvátka Leona Popovičová (+0,43 s), pre ktorú to bolo premiérové pódium v kariére. Tretia skončila víťazka veľkého glóbusu Mikaela Shiffrinová z USA so stratou 86 stotín sekundy.

Petra dosiahla na záver sezóny skvelý výsledok / KOŠICE ONLINE

Vlhová mala silný začiatok a navýšila náskok na Popovičovú, ktorá predviedla rozvážnu jazdu v druhej časti a prekvapivo predstihla hviezdnu Shiffrinovú. Slovenka v tomto úseku mierne chybovala, no v nasledujúcom udržala stratu na úrovni ôsmich stotín, zvládla prechod do prudkej technickej časti a prišla si po triumf.

"Víťazstvo chutí naozaj výborne. Som naozaj šťastná, že som vyhrala po takejto sezóne, ktorá bola ako na hojdačke. Prvé kolo bol naozaj boj, nemala som najlepší pocit a bola som prekvapená z prvého miesta. Chybu v druhej jazde som si na chvíľu uvedomila, ale hneď som pokračovala, pretože trať je dlhá. Miestami som strácala rovnováhu, ale bojovala som až do cieľa. Keď som videla číslo jeden, bolo to neopísateľné," neskrývala slovenská pretekárka radosť v rozhovore pre JOJ Šport.

Po šiestich rokoch triumfovala vo finále SP a v celkovom hodnotení disciplíny obsadila tretie miesto. Na druhú Wendy Holdneerovú zo Švajčiarska jej chýbalo pätnásť bodov, pričom malý glóbus mala už pred pretekmi istý Shiffrinová. "Za mojím titulom je veľa tvrdej práce, celý tím a mnoho kvalitných výsledkov. Som naozaj vďačná a hrdá," uviedla v rozhovore pre FIS americká pretekárka, ktorá vyrovnala rekord Lindsey Vonnovej v počte pódiových umiestnení (137). Absolútne najlepší zápis drží Švéd Ingemar Stenmark, na "bedni" stál 155-krát.

Preteky poznačili zhoršené podmienky - sneženie i rozbitá trať. Vypadli napríklad Rakúšanka Katharina Liensbergerová, tohtoročná majsterka sveta v slalome Laurence St-Germainová z Kanady a po chybe na druhej bránke mala tvrdý pád Rakúšanka Franziska Gritschová. Jazda naopak vyšla šiestej Nemke Jessice Hilzingerovej (+2,41), ktorá bola po úvodnej jazde na poslednom 22. mieste, či siedmej Martine Dubovskej so stratou +2,49 s.

Suverénny Odermatt prekonal Maiera: "Prepáč Hermann"

Švajčiarsky lyžiar Marco Odermatt vyhral finálový obrovský slalom Svetového pohára v andorrskom Soldeu. V celkovom hodnotení seriálu má tak na konte 2042 bodov, čím prekonal mužský rekord Hermanna Maiera (2000 b.) vo formáte založenom v roku 1992.

Odermatt mal už predtým istý malý glóbus v disciplíne i celkový triumf v SP. V sobotu deklasoval konkurenciu, keď druhý Henrik Kristoffersen za ním zaostal o 2,11 sekundy. Pódium doplnil Rakúšan Marco Schwarz, ktorý mal manko 2,29, no výrazne si vylepšil jedenástu pozíciu z prvého kola.

Suverén tejto zimy dosiahol 24. triumf v kariére. Okrem prekonania rekordu Maiera vyrovnal aj jeho zápis v najvyššom počte triumfov v jednej sezóne. Na konte ich má trinásť, čo sa Rakúšanovi podarilo v roku 2000/01 a okrem tejto dvojice dosiahli rovnaký počet aj Ingemar Stenmark (1978/79) a Marcel Hirscher (2017/18). Rekord v počte bodov v jednom ročníku držal Maier 23 rokov, pričom celková rekordérka je v tomto ukazovateli Slovinka Tina Mazeová so ziskom 2414 bodov (2012/13). Odermatt štartoval v tejto sezóne v 26 pretekoch a v 22 z nich sa dostal na pódium, z deviatich absolvovaných podujatí obrovského slalomu triumfoval v siedmich.

"Dnes som cítil tlak, akoby to boli rozhodujúce preteky. Vďaka tomu viem, aké je toto všetko dôležité," uviedol dvadsaťpäťročný lyžiar v rozhovore pre televíziu ORF. "Vydarili sa mi obe jazdy a vyhral som o dve sekundy. Získal som náskok v podmienkach, ktoré neboli najlepšie. Prepáč Hermann," dodal s úsmevom Odermatt smerom k Maierovi.

V sobotu nedal konkurencii šancu a už po prvom kole viedol o 1,09 sekundy pred Francúzom Alexisom Pinturaultom. Pred druhou jazdou mal na Nóra Kristoffersena náskok 1,7 sekundy a trocha stratil len v úvodnej časti. Po zvyšok trate zrýchľoval a neprekážala mu ani zhoršená viditeľnosť, ktorú zapríčinilo počasie. V druhej jazde mal lepší čas len jeho krajan Thomas Tumler, ktorý obsadil piate miesto (+2,56).

Výsledky finálového obrovského slalomu SP v Soldeu:
        1. Marco Odermatt (Švaj.) 2:19,64 m, 2. Henrik Kristoffersen (Nór.) +2,11 s, 3. Marco Schwarz +2,29 (Rak.), 4. Lucas Braathen (Nór.) +2,38, 5. Thomas Tumler (Švaj.) +2,56, 6. Rasmus Windingstad (Nór.) +2,60 7. Filippo della Vite (Tal.) +2,64, 8. Alexis Pinturault (Fr.) +2,67, 9. Luca de Aliprandini (Tal.) +2,68, 10. Loic Meillard (Švaj.) +2,94

Celkové poradie SP (po 37 z 38 pretekov)
        1. Odermatt 2042 b, 2. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) 1340, 3. Kristoffersen 1094, 4. Vincent Kriechmayr (Rak.) 953, 5. Braathen 874, 6. Meillard 857

Konečné poradie obrovského slalomu (10 z 10)
        1. Odermatt 840 b, 2. Kristoffersen 660, 3. Žan Kranjec 464, 4. Schwarz 449, 5. Pinturault 409, 6. Meillard 406