Vlna horúčav v Indii zatiaľ neutícha

SvetSpravodajstvo

Trvá približne mesiac.

India od polovice mája bojuje s horúčavami. Tamojší hlavný vládny expert na počasie vyhlásil, že súčasná vlna vysokých teplôt, ktoré stúpajú aj nad 45 stupňov Celzia, je doposiaľ najdlhšia. Očakáva sa, že obyvatelia budú vystavení čoraz vyšším teplotám.

„Toto bolo najdlhšie obdobie, pretože v rôznych častiach krajiny trvalo približne 24 dní,“ uviedol vedúci Indického meteorologického ústavu (IMD) Mrutjundžaj Muhápatra.

Pokles teplôt by mal nastať po tom, ako sever krajiny zasiahnu každoročné monzúnové dažde. Muhápatra tvrdí, že bude nasledovať horšie obdobie:

„Ak sa neprijmú preventívne alebo ochranné opatrenia, vlny horúčav budú častejšie, trvalejšie a intenzívnejšie.“

Foto
India bojuje s horúčavami / TASR

India je tretím najväčším producentom skleníkových plynov na svete. Do roku 2070 však chce dosiahnuť uhlíkovo neutrálne hospodárstvo, teda dve desaťročia po väčšine priemyselných krajín Západu. India je pri výrobe energie v prevažnej miere závislá od uhlia.

„Ľudská činnosť, rastúca populácia, industrializácia a doprava vedú k zvýšenej koncentrácii oxidu uhoľnatého, metánu a chlorovaných uhlovodíkov. Ohrozujeme nielen seba, ale aj naše budúce generácie,“ skonštatoval Muhápatra.

Zmena klímy spôsobuje, že vlny horúčav sú dlhšie, častejšie a intenzívnejšie. Teplota v Naí Dillí sa vyrovnala doterajšiemu rekordu hlavného mesta, konkrétne 49,2 stupňom Celzia z roku 2022.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre