Vo finále ženskej dvojhry Pavľučenkovová proti Krejčíkovej

EurópaŠport

Česká tenistka Barbora Krejčíková bude v sobotu súperkou Rusky Anastasie Pavľučenkovovej vo finále ženskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros. V druhom semifinále vyradila sedemnástu nasadenú Mariu Sakkariovú z Grécka po vyše trojhodinovej trojsetovej bitke 7:5, 4:6, 9:7. Krejčíková i Pavľučenkovová budú bojovať o prvý grandslamový singlový titul.

Foto
Barbora Krejčíková dosiahla životný úspech / TASR

Krejčíková sa v úvode semifinálového zápasu so Sakkariovou trápila na podaní, veľa kazila, čo Grékyňa využila a vybudovala si náskok 3:1. Češka však v ďalších minútach zlepšila hru, začala mať navrch v dlhých výmenách a vďaka šnúre štyroch gemov otočila na 5:3. Sakkariová síce dvoma čistými hrami vyrovnala na 5:5, no záver prvého setu patril Krejčíkovej, ktorá bola v rozhodujúcich momentoch trpezlivejšia.

Sakkariová sa však rýchlo otriasla, pridala na agresivite a v úvode druhého dejstva po dvoch brejkoch odskočila Krejčíkovej na 4:0. Češka ešte znížila na 4:5, no Sakkariová si už záver setu postrážila. Grékyňa sa dostala na koňa, v úvode tretieho setu sa ujala vedenia 3:1 a za stavu 5:3 mala pri podaní Krejčíkovej k dispozícii mečbal. Češka ho odvrátila, v ďalších minútach otočila na 6:5 a dráma pokračovala. Za stavu 7:6 nevyužila Krejčíková pri podaní Sakkariovej tri mečbaly, no v koncovke napokon slávila úspech. Za stavu 8:7 premenila v poradí piaty mečbal a dosiahla životný grandslamový úspech vo dvojhre. V ženskej štvorhre má na svojom konte dva grandslamové tituly a v mixe tri, keď na Australian Open zaznamenala v rokoch 2019-2021 hetrik.  

Anastasia Pavľučenkovová  zdolala na parížskej antuke ako nasadená tridsaťjednotka Slovinku Tamaru Zidanšekovú 7:5, 6:3.

Pavľučenkovová mala proti Zidanšekovej rovnako ako  vo štvrťfinále s Kazaškou Jelenou Rybakinovou vysokú percentuálnu úspešnosť prvého podania. Lepšie returnovala a v dôležitých momentoch zúročila väčšie skúsenosti. Dvadsaťdeväťročná rodáčka zo Samary má na konte 12 singlových trofejí z turnajov WTA. Doposiaľ poslednú na antuke získala v máji 2018 v Štrasburgu po finálovom triumfe nad Slovenkou Dominikou Cibulkovou. Pre Zidanšekovú je už postup do semifinále Roland Garros životný úspech, stala sa prvou Slovinkou medzi elitným singlovým kvartetom na podujatí veľkej štvorky.

Zidanšeková začala sebavedomo, hneď v úvodnom geme zobrala Pavľučenkovovej podanie a po potvrdení brejku sa ujala vedenia 2.0. Ruska sa však rýchlo zmobilizovala a otočila na 3:2. Za stavu 4:3 vďaka zisku piatich fiftínov za sebou svoju súperku opäť brejkla a išla podávať na víťazstvo v sete. Zidanšeková síce vyrovnala na 5:5, no koncovka patrila Pavľučenkovovej, ktorá za stavu 6:5 premenila po dvojchybe Slovinky hneď prvý setbal.

Zidanšeková robila priveľa nevynútených chýb, nevychádzali jej obľúbené stopbaly, čo bola voda na mlyn Pavľučenkovovej. Na začiatku druhého setu odskočila Slovinke na 4:1 a šancu postúpiť do prvého grandslamového finále v kariére už z rúk nepustila. Za stavu 5:3 premenila pri vlastnom servise hneď prvý mečbal. Po skončení turnaja sa vráti do elitnej svetovej dvadsiatky.

"Som šťastná, ale unavená. Je to pre mňa veľmi emotívny moment. Ešte si naplno neuvedomujem, čo som  dosiahla, asi to príde až neskôr. Dnes sa potvrdilo, že tenis je o hlave. Bol to boj, Tamara mi nedala nič zadarmo. Jej forhend je veľmi nebezpečný. Veľmi ma teší, že som ju zdolala v dvoch setoch. Chcela by som sa poďakovať mojim rodičom, bratovi a špeciálne jednému  fanúšikovi, ktorý prišiel až z Dubaja, aby videl na vlastné oči tento zápas. AJ vo finále sa budem snažiť zostať v mojej komfortnej zóne a byť maximálne koncentrovaná. Splnil sa mi sen, ale ešte je predo mnou jeden zápas," uviedla Pavľučenkovová v plynulej francúzštine v prvom pozápasovom rozhovore so Cedricom Piolinom.
      
      ženy - dvojhra - semifinále:
      Anastasia Pavľučenkovová (Rus.-31) - Tamara Zidanšeková (Slov.) 7:5, 6:3

      Barbora Krejčíková (ČR) - Maria Sakkariová (Gr.-17) 7:5, 4:6, 9:7  

Zdroj: TASR

Komentáre