Vo Francúzsku nebudú prerušovať ligové zápasy pri prejavoch homofóbie

EurópaŠport

V prvých dvoch francúzskych futbalových súťažiach sa na pokyn Francúzskej futbalovej federácie (FFF) nebudú prerušovať zápasy pri homofóbnych prejavoch fanúšikov.

Nariadenie vydal prezident FFF Noel Le Graet. V aktuálnom ročníku došlo k takýmto prípadom už niekoľkokrát. „Neakceptujem, že všade sa hovorí len o tom, že futbal je symbolom homofóbie vo Francúzsku. Môžeme zabezpečiť, aby na tribúnach neboli rôzne neprípustné nápisy. Ale zastavovanie zápasov, to nie," povedal Le Graet a zdôraznil, že on sám je proti homofóbii.

Foto
Noel Le Graet a tím Francúzska / TASR

Výnimkou by však mohli byť rasistické pokriky alebo nebezpečenstvo na štadióne. „Prerušiť zápas kvôli homofóbii je chyba. Pri rasistických pokrikoch je to iné. Platí to aj pri bitkách či inom nebezpečenstve na štadióne," pokračoval šéf FFF. Zároveň vyzval usporiadateľov, aby zvýšili efektivitu svojej práce a zabránili tomu, aby sa na tribúny dostali neprípustné transparenty.

Skupiny bojujúce proti homofóbii reagovali na Le Graetove vyjadrenia žiadosťou o jeho odstúpenie. „Musí odísť. Minimom, čo musí spraviť, je odvolať svoje slová," povedal Julien Pontes ako zástupca skupiny Rouge Direct. Pontes požiadal aj prezidenta krajiny Emanuela Macrona a ministerku športu Roxane Maracineanuovú, aby bezodkladne zasiahli. Maracineanuová pripomenula Le Graetovi, že je jeho úlohou bojovať proti akejkoľvek forme diskriminácie.

 

Zdroj: SITA

Komentáre