Vo Francúzsku pokračovali protesty žltých viest. Počet demonštrantov klesá

EurópaSpravodajstvo

Pri potýčkach s protestujúcimi sa zranilo najmenej desať policajtov.

V uliciach po celom Francúzsku sa včera (11.5.) uskutočnili protesty hnutia takzvaných žltých viest. Ministerstvo vnútra informovalo, že demonštrácií sa zúčastnilo takmer 19-tisíc ľudí vrátane 1200 účastníkov protestu v Paríži. Hnutie žltých viest hovorilo o viac ako 37-tisíc demonštrantoch. Pochod vo francúzskej metropole sa začal v blízkosti sídla univerzity Jussieu. Žlté vesty takýmto spôsobom vyjadrili solidárnosť s učiteľmi, ktorí tento týždeň štrajkovali na protest proti návrhu vzdelávacej reformy.

Na parížskej triede Champs-Élysées a na väčšine územia centrálnej časti metropoly ešte stále platí zákaz zhromažďovania a protestov. Dejiskami celoštátnych protestných zhromaždení sa tak stali mestá Lyon v stredo-východnom Francúzsku a Nantes na západe krajiny. V každom z týchto miest sa zišlo do tritisíc prívržencov protivládneho hnutia.

Foto
Protest sa uskutočnil už 23. sobotu za sebou / TASR

Napriek tomu, že zhromaždenia mali väčšinou pokojný priebeh, polícia v Nantes bola nútená použiť slzotvorný plyn na rozohnanie demonštrantov, z ktorých sa mnohí pokúšali stavať v uliciach barikády. Pri potýčkach s demonštrantmi sa zranilo najmenej desať zasahujúcich policajtov. Dav sa začal rozchádzať približne o 18.00 hod.

Viacerí rečníci vyzvali občanov, aby sa zúčastnili volieb do Európskeho parlamentu, ktoré sa vo Francúzsku uskutočnia 26. mája. Zároveň ich vyzvali k tomu, aby volili proti ich prezidentovi Emmanuelovi Macronovi. „Ak Macron skončí na druhom mieste, vráti ho to na zem a zistí, že má slúžiť nám, nie bohatým,“ vyhlásil predstaviteľ žltých viest Jerôme Rodrigues. Žlté vesty vstupujú do eurovolieb s viac ako jednou kandidátnou listinou.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre