Vo Svidníku slávia Deň ľudových tradícií aj súťažou vo varení pirohov

VýchodKultúra

Podujatie budú sprevádzať protiepidemické opatrenia.

Kto si dnes naplánoval výlet do Svidníka, neoľutuje. V rámci osláv Dňa ľudových tradícií si pripravil skanzen vo Svidníku SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry atraktívny program. Súčasťou podujatia bude aj 25. ročník medzinárodnej súťaže vo varení pirohov.

Podujatie, ktorého sa minulý rok zúčastnilo asi 2500 návštevníkov, sa koná pri príležitosti Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Začalo sa dopoludňajšou svätou liturgiou v drevenom chráme sv. Paraskievy z 18. storočia. Slávnostné otvorenie súťaže s folklórno - etnografickým programom je v areáli skanzenu naplánované od 14.00 hod.

Deň ľudových tradícií je podľa riaditeľa múzea Jaroslava Džoganíka zameraný na ukážku starých tradícií, remesiel a toho, čo robili predkovia.

„Aj naša tradícia, aj naša kultúra, aj pirohy sú lepené rukami. Je to niečo nad nami, je to naša aura. Hovorím o stáročiach prípravy pirohov, čo už je duchovno. Lebo pirohy sú v našom kraji to, čo v Taliansku pizza, vo Francúzsku ustrice. Pirohy, tie museli byť vždy a nikdy sa človeku neprejedli, rovnako ako chlieb," povedal.

Foto
Na archívnej fotke súťažné družstvo reprezentujúce Gréckokatolícku charitu počas prípravy pirohov pred dvomi rokmi vo Svidníku  / TASR

V rámci kultúrneho programu vystúpia okrem folkloristov napríklad aj heligonkári a skupina Hrdza. Súčasťou podujatia je tiež výstava prác študentov Strednej priemyselnej školy Svidník, prezentácia tradičnej remeselnej výroby, ponuka včelích produktov či drobnochovateľská výstava. Pre deti bude pripravené napríklad kreatívne ihrisko.

Ľudmila Ražina pripomenula, že Dni európskeho kultúrneho dedičstva vznikli z iniciatívy Rady Európy a Európskej komisie s cieľom popularizovať miestne kultúrne dedičstvo. Uskutočňujú sa každý rok v septembri približne v 50 štátoch Európy. Podujatie vo Svidníku budú sprevádzať protiepidemické opatrenia.

 

Zdroj: TASR

Komentáre