Vo Svidníku sa uskutočnili celonárodné oslavy Dňa Rusínov

VýchodKultúra

Pokračovať budú aj v ďalších mestách.

Vo Svidníku sa dnes stretli príslušníci rusínskej národnosti, a to pri príležitosti celonárodných osláv Dňa Rusínov. Svidník si organizátori vybrali aj preto, lebo po sčítaní obyvateľov sa stal po Medzilaborciach druhým rusínskym mestom na Slovensku.

„Tešíme sa z toho, že sme druhým rusínskym mestom na Slovensku. Dávame možnosť rodičom a deťom, ktorí majú záujem o rusínsky jazyk, vybrať si ho ako voliteľný predmet v materských školách a rovnako v základných školách. Samozrejme, podporujeme aj kultúru Rusínov v meste,“ uviedol zástupca primátorky mesta Svidník Michal Goriščák.

Program osláv sa začal predpoludním svätými liturgiami v gréckokatolíckom a pravoslávnom chráme a neskôr pokračoval panychídou a pietnym aktom pri hrobe národného buditeľa Alexandra Pavloviča. Krojovaný sprievod, ktorý išiel následne mestom, bol zostavený z detských a mládežníckych kolektívov z miest a obcí, kde žijú Rusíni.

„Deti sú budúcnosť každého národa. Keď sa naučia tento jazyk, tak zo skúseností vieme, že im to pomôže aj v ďalších slovanských jazykoch. Vedia ich pochopiť a skôr sa aj dorozumejú,“ uviedol predseda Rusínskej obrody na Slovensku Vladimír Protivňák.

Foto
Program pokračoval pietnym aktom pri hrobe národného buditeľa Alexandra Pavloviča / TASR

Galaprogram mal byť podľa organizátorov dôkazom toho, že rusínska národnostná menšina má na Slovensku svoju budúcnosť v mladej generácii. Rusínov na Slovensku podľa Protivňáka trápi to, že staršia generácia pomaly odchádza, a preto je potrebná osveta. Rovnako považuje za problém sťahovanie sa mladých ľudí za prácou do zahraničia:

„Musíme im vytvoriť podmienky, aby mali plnohodnotný život s rodinami a vedeli nájsť svoje uplatnenie v tomto kraji.“

Jednotlivé programy sa uskutočnia aj v Medzilaborciach, Prešove, Košiciach či v Starej Ľubovni.

 

Zdroj: TASR

Komentáre