Vo veku 91 rokov zomrel maliar a grafik Tibor Gáll

KošiceSpravodajstvo

Gállove maliarstvo bolo lyrickým zhmotňovaním snov a vízií. Posledné roky sa pri tvorivej činnosti nechával inšpirovať vážnou hudbou, ktorá ho fascinovala.

Foto
V sobotu ráno zomrel vo veku 91 rokov košický maliar Tibor Gáll / TASR

„V sobotu (13.11.) ráno vo veku 91 rokov, zomrel maliar a grafik Tibor Gáll. Bol žiakom Vincenta Hložníka, spočiatku sa venoval prevažne grafickej tvorbe. Od 60. rokov prechádza do monumentálneho a dekoratívneho maliarstva. Pedagogicky pôsobil na Katedre výtvarnej výchovy UPJŠ v Prešove," uviedla na sociálnej sieti v sobotu popoludní Východoslovenská galéria v Košiciach.

„Gállove maliarstvo bolo lyrickým zhmotňovaním snov a vízií. Posledné roky sa pri tvorivej činnosti nechával inšpirovať vážnou hudbou, ktorá ho fascinovala. Jeho tvorba je početne zastúpená v zbierke Východoslovenskej galérie. V roku 2015 prezentoval Tibor Gáll súborné dielo na výstave s názvom Nedosnívané sny, ktorá bola zároveň jeho poslednou výstavou vo Východoslovenskej galérii. Najbližšej rodine, príbuzným a priateľom vyjadrujeme úprimnú sústrasť," informuje galéria.

 

Foto
Tibor Gáll, Čierne slnko, 1966 / Východoslovenská galéria

Tibor Gáll žil a tvoril v Košiciach. Po úspešnom absolvovaní grafickej špeciálnej školy Vincenta Hložńíka na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení sa tu definitívne usadil v roku 1956 Spočiatku sa venoval najmä grafickej tvorbe. V rokoch 1961 až 1999 pôsobil ako pedagóg na Katedre výtvarnej výchovy Filozofickej fakulty UPJŠ v Preśove. Od roku 1964 sa začal významnejšie venovať maliarstvu.

V začiatkoch svojho pôsobenia sa intenzívne venoval knižnej ilustrácii. Jeautorom monumentálno-dekoratívnych diel vytvorených rôznymi technikami, z ktorých sú najviac významné farebnou kvalitou – artprotisy. Prvú výstavu mal v roku 1955 na VII. krajskej výstave. Samostatne predstavil výsledky svojej práce na zhruba 30 výstavách. Výstava vo Východoslovenskej galérii v roku 2015 obsahovala súbor 200 diel.

Komentáre