Vo veku sto rokov zomrel bývalý americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger

SvetSpravodajstvo

Radil mnohým politikom aj prezidentom.

Vo veku sto rokov včera (29.11.) vo svojom dome v štáte Connecticut zomrel bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger. Narodil sa v nemeckom meste Furth 27. mája 1923 do židovskej rodiny ako Heinz Alfred Kissinger. V roku 1938 s rodinou emigroval do Spojených štátov.

Pôsobil na poste šéfa diplomacie v dvoch administratívach prezidentov USA – Richarda Nixona a Geralda Forda. V roku 1973 získal za spoluúčasť na rokovaniach ohľadom vojny vo Vietname Nobelovu cenu za mier. Kissinger však rozhodoval aj o intenzívnom bombardovaní Severného Vietnamu, čo malo krajinu prinútiť k ukončeniu vojny. Ocenenie tak sprevádzala aj kontroverzia.

V 70. rokoch participoval aj na globálnych udalostiach. Jeho práca viedla k diplomatickému otvoreniu Číny a k americko-sovietskym rozhovorom o kontrole zbraní. Podieľal sa aj na rozšírení vzťahov medzi Izraelom a jeho arabskými susedmi či parížskych mierových dohôd so Severným Vietnamom.

Foto
Henry Kissinger bol aktívnym do vysokého veku / TASR

V roku 1974 sa rezignáciou Nixona oslabil Kissingerov vplyv, no šéfom rezortu diplomacie sa stal aj počas vlády prezidenta Geralda Forda. Vývoj na medzinárodnej politickej scéne komentoval celý život a po rady si k nemu chodievalo mnoho významných osobností, a to od politikov až po prezidentov.

Aj keď bol republikánom, priatelil sa a radil demokratke Hillary Clintonovej, ktorá nevyhrala voľby na post prezidenta USA. Kissinger bol aktívny aj vo vysokom veku. Vydal knihu o štýloch vodcovstva, zúčastňoval sa na stretnutiach v Bielom dome a pred výborom Senátu vypovedal o jadrovej hrozbe, ktorú predstavuje Severná Kórea.

V júli tohto roka navštívil tiež Peking, kde sa stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Mnohí však Kissingera označovali za vojnového zločinca, pretože podporoval protikomunistické diktatúry, hlavne v Latinskej Amerike. Mnoho krajín ho navyše chcelo kvôli zahraničnej politike USA zatknúť alebo vypočúvať.

Kissinger už od 15 rokov pracoval v továrni a navštevoval večernú školu. Stal sa doktorom filozofie a vyučoval na Harvardovej univerzite, kde bol aj neskôr vymenovaný za profesora. Zároveň bol zakladateľom konzultačnej spoločnosti Kissinger Associates a autorom politických a historických literárnych diel.

 

Zdroj: TASR

Komentáre