Aktualizované 16.40 hod.
Na vrchu Krížna vo Veľkej Fatre dnes zranil pád lavíny dvoch ľudí. Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR (OS ZZS) uviedlo, že 65-ročný muž utrpel zranenia nezlučiteľné so životom. Ďalší muž skončil v opatere horskej záchrannej služby.
Posádka záchranárskeho vrtuľníka letela z Banskej Bystrice na Donovaly.
„Po lokalizácii miesta vysadili horských záchranárov s lekárkou leteckých záchranárov do terénu palubným navijakom. Jeden lyžiar padal s odtrhnutou lavínou strmým terénom približne 200 metrov a ostal zasypaný pod snehom. Druhý bol zasypaný iba čiastočne, okamžite začal s vyhľadávaním kamaráta. Po tom, ako sa mu ho podarilo nájsť a vyhrabať spod snehu, začal s jeho oživovaním," uviedla hovorkyňa Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE Zuzana Hopjaková.
Lekárka po príchode záchranárov pokračovala v rozšírenej kardiopulmonálnej resuscitácii aj pomocou automatického resuscitačného prístroja.
„Vzhľadom na riziko pádu sekundárnej lavíny bolo potrebné pacienta z miesta čo najrýchlejšie evakuovať. Počas medzipristátia ho preložili na palubu a počas celej záchrannej akcie a prevozu ho kontinuálne resuscitovali. Žiaľ, aj napriek maximálnemu úsiliu o jeho záchranu zraneniam počas prevozu podľahol," dodala Hopjaková.
Podľa OS ZZS je hlavným lavínovým problémom vetrom previaty sneh na záveterných stranách hrebeňov, pod skalnými stenami a v úzkych žľaboch:
„Hrozia aj lavíny z nového snehu, ktorý je uložený na tvrdej vrstve z predchádzajúcich dní. V niektorých prípadoch hrozia stredné lavíny, výnimočne aj veľké spontánne lavíny."
Horská záchranná služba (HZS) upozorňovala na zvýšené lavínové nebezpečenstvo, ktoré platí nad hranicou lesa v Západných, Vysokých, západnej časti Nízkych Tatier a Malej Fatre. Vyhlásený bol tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice.
„Mimoriadne nebezpečné sú južné, juhovýchodné, juhozápadné a východné orientácie. Najmä na týchto miestach sa nachádzajú tvrdé, vetrom ubité dosky, v ktorých sa veľmi dobre šíria napätia. Ich uvoľnenie je možné už pri malom dodatočnom zaťažení, obzvlášť na strmých svahoch," upozornil Pavel Beťko zo Strediska lavínovej prevencie (HZS).
V horách pribudlo za posledných 48 hodín od 20 do 50 centimetrov nového prachovitého snehu, ktorý je kvôli silnému vetru rozložený nerovnomerne.
„V niektorých prípadoch hrozia stredné lavíny, výnimočne aj veľké spontánne lavíny. Pohyb v horskom teréne sa neskúseným turistom/skialpinistom neodporúča," dodal Beťko.
Zdroj: TASR