Vo viacerých mestách v Prešovskom kraji ožíva Noc múzeí a galérií

VýchodZaujímavosti

Pre návštevníkov je pripravený bohatý program.

Po prestávke spôsobenej pandémiou koronavírusu sa do vybraných inštitúcií vracia Noc múzeí a galérií. Návštevníci môžu napríklad nahliadnuť do bežne neprístupných priestorov, a to aj vo večerných hodinách. Výnimkou nie je ani Krajské múzeum v Prešove, ktoré je dnes otvorené do 14.00 do 20.00 hod., pričom ponúka komentovanú prehliadku expozície historickej lekárne a ľudových sakrálnych plastík.

„V Podtatranskom múzeu v Poprade bude možné od 16.00 do 20.00 hod. vidieť výstavu Začepčený Spiš. Súčasťou programu bude aj vystúpenie poľského folklórneho súboru s ukážkami tradičného čepčenia nevesty a svadobných zvykov z oblasti severného Spiša,“ uviedla Lea Heilová z Úradu Prešovského samosprávneho kraja (PSK).

Skanzen Ľubovnianskeho múzea v Starej Ľubovni otvorí svoje brány od 19.00 do 24.00 hod. Návštevníci si môžu na hrade od 21.00 hod. v 15-minútových intervaloch do 21.45 hod. pozireť divadelné predstavenie Spišský záloh. Následne o 22.00 hod. je pripravená prehliadka podzemia gotického paláca.

Foto
Do vybraných inštitúcií sa vracia Noc múzeí a galérií / TASR

Expozície budovy Šarišského múzea v Bardejove – Vily Rákoci v Bardejovských kúpeľoch budú sprístupnené od 18.00 do 22.00 hod. Záujemcovia spoznajú históriu kúpeľníctva, remeslá v okolí Bardejova aj dobovú lekáreň. Všetky expozície a výstavné priestory Vihorlatského múzea v Humennom sú k dispozícii od 14.00 do 18.00 hod. Heilová doplnila, že otvorená je aj expozícia ľudovej architektúry a bývania – skanzen:

„Na stále expozície, komentované prehliadky a sprístupnený ateliér sa môžu tešiť aj návštevníci Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, ktoré bude otvorené pre verejnosť od 12.00 do 20.00 hod.“

Múzeum v Kežmarku si pripravilo nočné komentované prehliadky zákutiami hradu, ktoré začnú od 19.30 hod. Návštevníci Krajskej galérie v Prešove sa môžu od 16.00 do 22.00 hod. zúčastniť komentovaných prehliadok, sochárskej, tvorivej a reštaurátorskej dielne či burzy katalógov. Zároveň tam vystúpi Divadlo Portál.

Tatranská galéria v Poprade má do 20.00 hod. sprístupnené všetky aktuálne výstavy vrátane burzy katalógov. Záujemcovia sa môžu zapojiť do workshopov s keramikou aj batikou, zúčastniť sa prednášky Premeny Spiša v umení alebo si pozrieť divadelné predstavenie.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre