Vo viacerých východoslovenských obciach a mestách začalo tretie kolo plošného testovania

VýchodArchívCeloplošné testovanie 2020

Odberné miesta budú otvorené do 20.00 hod.

Obyvatelia takmer 500 obcí a miest sa môžu tento víkend otestovať na ochorenie COVID-19. Tretie kolo je však dobrovoľné a z neúčasti na ňom nebudú vyplývať žiadne obmedzenia. V okrese Košice-okolie sa testuje aj v obci Beniakovce, ktorá na to využíva priestory bývalej základnej školy. Nachádza sa tam jedno odberné miesto, pričom biologický materiál tam odoberajú dva tímy. Administratívni a zdravotnícki pracovníci sú tí istí ako pri predošlom kole testovania. Obec zabezpečila aj dobrovoľníkov, ktorí usmerňujú občanov, aby dodržiavali rozostupy.

Obec Valaliky má pre občanov pripravené tri odberné miesta. Okrem dobrovoľníkov, administratívnych pracovníkov a zdravotníkov pomáhajú aj dobrovoľní hasiči. Obec využíva aj online kameru, kde obyvatelia získajú aktuálne informácie o stave obsadenosti odberného miesta. Samospráva zároveň viackrát denne informuje občanov prostredníctvom mobilnej aplikácie. Na základe predpokladu, že bude nižší záujem o testovanie, samospráva pripravila štyri odberné pracoviská, pričom v prvom kole ich bolo sedem.

Spišský Hrhov, obec v okrese Levoča, má k dispozícii jedno odberné miesto. Samospráva hlási dostatočný počet administratívnych a zdravotníckych pracovníkov. Obec vytvorila aj online vysielanie na sociálnej sieti, kde občania môžu sledovať priebeh testovania. Majú dostatok dezinfekcie a ochranných pomôcok, ktoré zabezpečila armáda, no majú aj vlastné rezervy.

V obci Toporec v okrese Kežmarok sa testuje na jednom odbernom mieste, a to na základnej škole. Samospráva si zabezpečila nielen administratívnych pracovníkov, ale aj zdravotníkov, ktorí pochádzajú priamo z obce.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Košarovce, obec v okrese Humenné, má zriadené jedno odberné miesto na ihrisku. Obec má k dispozícii troch administratívnych pracovníkov a štyroch zdravotníkov. Občanov koordinuje prostredníctvom rozhlasu. Na základe čísla domu sú vytvorené skupiny, ktoré prichádzajú podľa vyhlásenia v obecnom rozhlase. Samospráva zabezpečovala dezinfekčné prostriedky vo vlastnej réžii. Hankovce majú jedno odberové miesto. Keďže tretie kolo je dobrovoľné, obec sa rozhodla zrušiť systém testovania podľa čísla domu a určenej hodiny.

Testuje sa aj v obci Hertník v okrese Bardejov, ktorá má 1025 obyvateľov. Starosta Jozef Semanko predpokladá, že sa príde otestovať približne 700 občanov. Samospráva zriadila jedno odberné miesto v sále kultúrneho domu. Administratívni a zdravotnícki pracovníci pochádzajú priamo z obce. Testuje sa podľa čísla domu a časového rozmedzia. Na odbernom mieste je umiestnená aj webkamera, ktorá informuje občanov o aktuálnej situácii. Starosta avizoval, že obec nakúpila ochranné a dezinfekčné prostriedky na vlastné náklady.

V okrese Prešov sa testuje aj v obci Fulianka, kde samospráva zriadila jedno odberné miesto. V okrese Snina sa realizuje tretie kolo testovania aj v obci Zemplínske Hámre, ktorá má pre občanov pripravené jedno odberné miesto, pričom je zabezpečený dostatočný počet pracovníkov.

Obec Markovce, ktorá spadá pod okres Michalovce, využila na testovanie priestory základnej školy. Tretie kolo podľa slov starostky Valérie Eľkovej považujú za povinnosť, preto sa vybavili dostatočným množstvom ochranných pomôcok a dezinfekcie. Starostka verí, že výsledky budú priaznivejšie.

Do testovania sa zapojil aj okres Trebišov. Obec Dargov zriadila jedno odberné miesto v kultúrnom dome. Samospráva má k dispozícii dvoch administratívnych a dvoch zdravotníckych pracovníkov. Aj tu občania prichádzajú na testovanie podľa zoznamu, ktorý bol vytvorený na základe čísla domu.

Na východe sa testuje vo viacerých obciach, ale aj v mestách Levoča, Sečovce či Spišské Vlachy. Sečovce majú zriadené jedno odberné miesto, a to v kultúrnom dome. Tretie kolo sa uskutoční od 8.00 hod. do 20.00 hod.

Aj v Levoči sa testuje v rovnakom čase. Od 12.00 do 12.45 hod je naplánovaná prestávka na obed, ďalšia prestávka bude v čase od 17.00 do 17.30 hod. Samospráva zriadila sedem odberných miest. Využila tak priestory základných škôl či areálu športovej haly. Každé odberné miesto má pridelené ulice a samospráva zaviedla aj abecedný systém s časovým harmonogramom testovania.

Spišské Vlachy zriadili tri odberné miesta v priestoroch mestského úradu a základnej školy. Pri testovaní spolupracujú deviati zdravotníci a šiesti administratívni pracovníci. Občania sú informovaní prostredníctvom rozhlasu. Na rozdiel od predchádzajúcich kôl, kedy bolo testovanie realizované v exteriéri, samospráva sa kvôli nižším teplotám rozhodla tretie kolo zorganizovať  v interiéri.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre