Vo všetkých krajoch vzrástla vírusová nálož koronavírusu

SlovenskoKoronavírus

Očakáva sa, že bude spôsobovať zvýšené krivky chorobnosti.

Z výsledkov monitoringu odpadových vôd Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) vyplýva, že vírusová nálož koronavírusu mierne stúpla vo všetkých krajoch. V 33. týždni sa vyšetrilo 16 vzoriek, pričom jedna z nich bola negatívna.

V 14 vzorkách (87,5 percenta) došlo k vzostupu počtu kópií RNA SARS-CoV-2, v ostatných dvoch vzorkách ostal počet kópií nezmenený alebo došlo k jeho poklesu,“ skonštatoval ÚVZ SR.

Hygienici pripomínajú, že koronavírus nezmizol zrušením plošných opatrení, naďalej cirkuluje na celom svete a u ľudí vyvoláva ochorenie COVID-19. Nie je možné vylúčiť, že koronavírus bude spôsobovať ďalšie zvýšené krivky chorobnosti.

„V tomto smere vo všeobecnosti očakávame zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení, najmä v období takzvanej chrípkovej sezóny, keď ľudí vo zvýšenej miere postihujú respiračné vírusy, medzi ktoré patrí aj COVID-19,“ uviedla hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.  

Foto
Vírusová nálož koronavírusu mierne stúpla vo všetkých krajoch / TASR

Občania by sa mali chrániť pred ochorením COVID-19 na individuálnej úrovni vrátane očkovania, zvýšenej a dôslednej hygieny rúk, zachovávania odstupu od ľudí s príznakmi ochorenia, nosenia rúška či respirátora v rizikových situáciách či vetrania preplnených priestorov.

„V prípade výskytu príznakov ochorenia je dôležité nejsť do kolektívu, teda zostať doma a liečiť sa podľa pokynov lekára,“ uzavreli hygienici.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre