Voda zaplavila dvory a ulice v Myslave, Bukovci aj Malej Ide

VýchodSpravodajstvo

Aktualizované 10.55 hod.

Problémy s prívalovou vodou včera (17.5.) zaznamenali viaceré obce v okolí Košíc. Voda stúpla aj v potoku v košickej mestskej časti Myslava. Ako pre Rádio Košice uviedol starosta František Beer, situácia je aktuálne stabilizovaná:

„Včera pomáhali najmä hasiči a pracovníci magistrátu. Bolo niekoľko dvorov zaplavených. Tie, ktoré sú podpivničené, tak, bohužiaľ, to schytali aj pivnice. Podľa môjho názoru nenastali žiadne obrovské škody na majetku. Momentálne nemáme hlásené žiadne vybreženie. Voda je vysoká, aj v potoku, aj v odtokových rigoloch, ale zatiaľ to stíha odtekať.“

Dážď spôsobil problémy aj v neďalekej obci Bukovec. Podľa starostky Lýdie Mikulovej sa situácia v porovnaní s predchádzajúcimi hodinami upokojila:

My sme včera o 14.00 hod. vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity z dôvodu vyliatia vodného toku Bukovec, ktorý je prítokom do rieky Ida. Čo sa týka záplavy, bolo ohrozených asi 10 rodinných domov. Preto sme urgentne použili stroje, ktoré sme mali k dispozícii a snažili sme sa toto odvrátiť, čo sa aj podarilo a situácia sa možno do hodiny stabilizovala. Trošku nám to ešte komplikuje dážď, ale už je to v oveľa lepšom stave, ako to bolo včera, takže tretí stupeň ideme práve rušiť.“

Aj v Malej Ide boli včera zatopené ulice aj desiatky dvorov. Starostka Jana Kallová skonštatovala, že situáciu pomáhali zvládnuť miestni občania, hasiči i obyvatelia okolitých obcí:

„Už sme zaviedli opatrenia a núdzový režim, aby sme zachránili dvory, ľudí a čistenie vpustov, nakoľko voda z lesa priplavila so sebou aj bordel, takže musíme zase vyčistiť kanály, vpuste. Tiež požiadame majiteľa lesa, okresný úrad o spoluprácu, aby sa urobili nejaké opatrenia v lese, pretože najviac vody bolo z lesa.“

Samosprávy zatiaľ nemajú spočítané škody. Upratovanie po záplavách potrvá pravdepodobne aj v piatok (19.5.). Dážď by mal ustať a malo by sa vyčasiť.

Foto
Voda zaplavila dvory a ulice aj v Malej Ide / TASR

Hasiči včera kvôli záplavám zasahovali na viacerých miestach v okolí Košíc. Záchranné zložky v popoludňajších hodinách zamestnávalo najmä jazero Bukovec.

„Malá Ida a Bukovec majú vyhlásený tretí povodňový stupeň. Včera tam zasahovali naši aj s dobrovoľnými hasičmi. Máme 17 výjazdov, plus včerajšok a tie výjazdy súvisia s počasím, čiže záplavy a popadané stromy, ale viac je tých popadaných stromov a prekážok na ceste,“ spresnila hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Jana Matis Libová.

Hasiči okrem Malej Idy a Bukovca zasahovali aj na Čermeľskej ceste, kde došlo k nehode, čo potvrdila aj Matis Libová:

Došlo k zraneniu dvoch hasičov pri odstraňovaní stromov, jeden odstraňovali a padol na nich ďalší na rozmočenej pôde.“

Zranení nie sú v ohrození života. Hasiči zasahovali aj v Myslave, kde nahromadené odpadky upchávali mosty miestneho potoka. Postup čistenia následne opakovali vo viacerých lokalitách mestskej časti.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre