Voda zo slovenských Karlových Varov sa vyvážala do celého Uhorska

VýchodSpravodajstvo

Pramene Sobraneckých kúpeľov sa preslávili svojimi liečivými účinkami.

Počuli ste už o slovenských Karlových Varoch, ktoré sa v minulosti nachádzali na východe krajiny neďaleko Sobraniec? Voda, ktorá vyvierala v areáli bývalých kúpeľov, sa preslávila svojimi liečivými účinkami. Za čias Uhorska ju fľaškovali a následne rozvážali do celej monarchie. Prvá písomná zmienka o kúpeľoch pochádza z roku 1336.

V areáli niekdajších kúpeľov je Hlavný a Očný prameň, tiež Dolná a Horná Okenca. Aj v súčasnosti prichádzajú do nefungujúcich Sobraneckých kúpeľov mnohí návštevníci, ktorí si naberajú vodu zo spomínaných prameňov. Tá sa zvykne používať nielen na pitie, ale aj do kúpeľov či na potieranie častí tela. Teplota Hlavného prameňa je 16 až 18 stupňov Celzia.

Foto
Hlavný prameň v bývalých Sobraneckých kúpeľoch / TASR

„Ľudia si vodou z Očného potierajú oči, a potom tie handričky zavesia na okolostojace kríky, aby ich choroba zostala v Sobraneckých kúpeľoch,“ uviedla pedagogička Marika Kasičová. Dolná a Horná Okenca sa nevyužívajú. Sírnato-slanú vodu z bývalých kúpeľov, ktorú je cítiť už pri vchode do areálu, ľudia používajú na rôzne účely, napríklad pri kožných ochoreniach, tráviacich problémoch, ale aj na pohybové ústrojenstvo.

Kapacita Sobraneckých kúpeľov za čias prvej Československej republiky bola 1200 hostí za sezónu. Na východ Slovenska cestovali návštevníci z Poľska, Moldavska či Ruska. Areál kúpeľov v súčasnosti chátra a ožíva predovšetkým počas leta, keď sa v ňom organizujú rôzne podujatia. Pramene udržiavajú Lesy Slovenskej republiky v spolupráci s mestom Sobrance.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre