Urbi et Orbi: Pápež František označil vojenské akcie a zbrojenie počas pandémie za škandál

SvetSpravodajstvo

Vo veľkonočnom prejave vyzval pápež František medzinárodné spoločenstvo na zabezpečenie dodávok vakcín proti koronavírusu aj do najchudobnejších štátov.

Foto
Pápežove Veľkonočné posolstvo zaznelo tento rok kvôli pandémii z Baziliky svätého Petra. (Ilustračná fotografia) / TASR

Pápež František odsúdil v nedeľu počas veľkonočného požehnania pokračovanie vojenských konfliktov počas pandémie. Vo veľkonočnom prejave vyzval medzinárodné spoločenstvo na zabezpečenie dodávok vakcín proti koronavírusu aj do najchudobnejších štátov.

Počas tradičného veľkonočného požehnania Urbi et Orbi (Mestu a svetu) v nedeľu odsúdil Svätý Otec ako škandálne to, že vo svete pokračujú vojenské akcie a zvyšuje sa zbrojenie v čase, keď pandémia koronavírusu spôsobuje sociálne a ekonomické utrpenie.

Zároveň opätovne vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby prekonalo meškania v distribúcii vakcín proti ochoreniu COVID-19 a aby zabezpečilo, že dodávky sa dostanú do najchudobnejších štátov.

„Všetci, hlavne tí najzraniteľnejší medzi nami, potrebujú pomoc a majú právo na prístup k nevyhnutnej starostlivosti," povedal pápež. Vakcíny označil za hlavný nástroj v boji proti pandémii a vyzval na odhodlanie na globálnu zodpovednosť.

Hlava katolíckej cirkvi predniesla svoj prejav hodinu po odslúžení veľkonočnej omše v Bazilike svätého Petra. Zvyčajne veľkonočné posolstvo pápež prednáša z balkóna na priečelí baziliky nad Námestím svätého Petra, ale tentoraz pre pandémiu zaznelo zo samotného chrámu, aby sa na námestí nezhromažďovali veriaci.

 

Foto
Pandémia je ešte v plnom prúde a ozbrojené konflikty neutíchajú. Toto je ten škandál dneška, hovorí pápež František. (Ilustračná fotografia))  / TASR

„Zvesť Veľkej noci neukazuje fatamorgánu, nezjavuje magickú formulu, neukazuje cestu úniku pred ťažkou situáciou, ktorou prechádzame. Pandémia je ešte v plnom prúde a sociálna a ekonomická kríza je veľmi ťažká, zvlášť pre najchudobnejších. Napriek tomu – a je to pohoršujúce – neustávajú ozbrojené konflikty a posilňujú sa vojenské arzenály. A toto je ten škandál dneška," povedal pápež František v nedeľnom požehnaní.

„A svedkovia podávajú správu o dôležitom detaile. vzkriesený Ježiš nesie vtlačené rany na rukách, nohách a boku. Tieto rany sú večnou pečaťou jeho lásky k nám. Ktokoľvek trpí ťažkú skúšku, na tele či na duchu, môže nájsť útočisko v týchto ranách, prijať prostredníctvom nich milosť nádeje, ktorá nesklame."

„Vzkriesený Kristus je nádejou pre tých, čo ešte trpia kvôli pandémii, pre chorých a pre tých, čo stratili milovanú osobu. Pán nech im dá útechu a podporí úsilie lekárov a zdravotníkov. Všetci, najmä najkrehkejšie osoby, potrebujú pomoc a majú právo mať prístup k nevyhnutnej starostlivosti. To sa stáva ešte zrejmejším v tomto čase, keď sme všetci povolaní bojovať s pandémiou a vakcíny predstavujú podstatný nástroj v tomto zápase. V duchu medzinárodnosti vakcín, nabádam teda celé medzinárodné spoločenstvo k zdieľanému úsiliu prekonať meškania v ich distribúcii a umožniť podelenie sa s nimi, najmä pre najchudobnejšie krajiny," vyzval pápež vo Veľkonočnú nedeľu z Basiliký svätého Petra.

„Drahí bratia a sestry, aj tento rok na rozličných miestach mnohí kresťania slávili Veľkú noc za silných obmedzení a niekedy dokonca bez možnosti mať prístup k liturgickým sláveniam. Modlime sa, aby tieto obmedzenia, ako každé obmedzenie slobody kultu a náboženstva vo svete, mohli byť odstránené a každý mal možnosť slobodne sa modliť a chváliť Boha," povedal na záver požehnania Svätý Otec.

Zdroj: SITA/vaticannews.va

Komentáre