Vojna na Ukrajine: Aj Charkov bol opäť terčom ruských útokov

EurópaVojna na Ukrajine

Domáca armáda zneškodnila 26 dronov.

Regionálny gubernátor Oleh Synehubov vyhlásil, že pri včerajšom (27.3.) ruskom útoku na Charkov, na ktorý Kremeľ odpálil riadenú strelu, zomrel minimálne jeden človek a ďalších 16 ľudí sa zranilo:

„Medzi zranenými sú aj štyri deti. Poškodené boli bytové domy. Počet obetí sa môže zvýšiť.“

Ukrajinské vzdušné sily konkretizovali, že Moskva vypustila na Ukrajinu 13 dronov, pričom protivzdušnej obrane sa podarilo zostreliť 10 z nich, a to nad Charkovskou a Sumskou oblasťou v blízkosti Kyjeva. Charkovská oblasť hraničí s Ruskom a od prepuknutia vojny je neustále ostreľovaná. Pri nedávnych útokoch sa tisícky domácností ocitli bez dodávok elektrickej energie.

Veliteľ ukrajinských vzdušných síl Mykola Oleščuk povedal, že domáca armáda v noci zneškodnila 26 ruských dronov v Odeskej, Charkovskej, Dnepropetrovskej a Záporožskej oblasti. Ruské jednotky útočili troma riadenými strelami Ch-22, protiradarovou raketou Ch-31P, protilietadlovou riadenou strelou S-300 a 28 dronmi Šáhid iránskej výroby.

V Charkove a Dnipre sa ozývali viaceré explózie. Zranenia doposiaľ neboli hlásené. Starosta Charkova doplnil, že útok zasiahol a zničil miestnu reštauráciu. Kremeľ zintenzívnil útoky najmä na kľúčovú infraštruktúru vrátane elektrární.

Foto
Škody po ruskom útoku na Záporožie / TASR

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odcestoval do Sumskej oblasti, kde sa stretol s vojakmi, ktorí sa zotavujú z rôznych zranení. Zároveň tam navštívil novovybudované obranné línie.

„Prezrel som si zákopy, podzemné kryty, palebné a veliteľské pozorovacie posty. Posilňujeme našu obranu,“ uviedol Zelenskyj.

Ukrajina buduje obranné línie, pretože nemá dostatok munície kvôli meškaniu amerického balíka pomoci za 60 miliárd dolárov. Zelenskyj vyzval spojencov, aby urýchlili dodávky bojových lietadiel a systémov protivzdušnej obrany:

„Posilnenie protivzdušnej obrany a dodanie stíhačiek F-16 Ukrajine sú životne dôležité úlohy. Neexistujú žiadne racionálne vysvetlenia, prečo systémy Patrioty, ktorých je po celom svete veľa, stále nechránia nebo nad Charkovom a nad ďalšími mestami.“

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre