Vojna na Ukrajine: Armáda odrazila ruské útoky pri Avdijivke

EurópaVojna na Ukrajine

V blízkosti koksovne prešla tiež do protiútoku.

Ukrajinská armáda v nedeľu (19.11.) odrazila pri Avdijivke niekoľko ruských útokov a prešla do ofenzívy. Podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) obidve armády pokračujú v bojoch, no daždivé počasie pravdepodobne spomalí ich tempo.

Geolokačné údaje ukázali postup ukrajinských síl v blízkosti železničnej trate pri dedine Stepovoj, ktorá je od Avdijivky vzdialená pár kilometrov. Ruský vojenský dôstojník tiež uviedol, že ukrajinské sily znovu zaujali pozície v blízkosti železnice a prešli do protiútoku v blízkosti koksovne v Avdijivke.

Počet ruských dezertérov a vojakov, ktorí odmietajú viesť útočné operácie, rastie. Povedal to hovorca tavrijskej skupiny ukrajinskej armády Oleksandr Štupun, ktorý aj dodal, že Rusko utrpelo pri Avdijivke ťažké straty a jednotky tak museli použiť mobilizovaný personál a brancov.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Ešte v sobotu (18.11.) sa Štupun vyjadril, že Rusko má v pláne ďalšie útoky proti mestu Avdijivka, ktoré je bránou do okupovaného mesta Doneck:

„Predpokladáme tretiu vlnu ofenzívy, pokus o obkľúčenie Avdijivky.“

Pre Moskvu sú tieto útoky veľmi nákladné. Podľa ukrajinskej armády malo Rusko v ostatných mesiacoch stratiť približne 10-tisíc vojakov. Spravodajská služba britského ministerstva obrany v najnovšej správe uviedla, že Moskva chce opätovne zaradiť do prevádzky prieskumné lietadlá zo sovietskej éry:

„Existuje reálna možnosť, že sa M-55 vráti do služby na fronte s cieľom posilniť nedostatočný ruský prieskum priestoru nad Ukrajinou.“

Lietadlá M-55, ktoré vykonávajú výskumné funkcie, sa prvýkrát vzniesli do vzduchu v roku 1988. Podieľali sa aj na skúmaní arktickej stratosféry a tiež prieskume Antarktídy.

 

Zdroj: SITA

Komentáre