Vojna na Ukrajine: Armáda zatlačila ruské sily od brehov rieky Dneper

EurópaVojna na Ukrajine

Terčom útokov bol Kyjev.

Ukrajinská armáda oznámila, že zatlačila ruské sily tri až osem kilometrov od brehov rieky Dneper. Ide o prvý významný postup, ktorý sa ukrajinskému vojsku podarilo dosiahnuť počas trvajúcej protiofenzívy.

„Predbežné čísla kolíšu od troch do ôsmich kilometrov v závislosti od špecifík, zemepisnej polohy či terénu na ľavom (východnom) brehu. Nepriateľ stále pokračuje v delostreleckej paľbe na pravom brehu,“ informovala hovorkyňa ukrajinskej armády Natalija Humeňuková.

Neuviedla však, či majú Ukrajinci už úplnú kontrolu nad oblasťou alebo to, či sa ruskí vojaci stiahli. Odhadom sa podľa nej v oblasti nachádza niekoľko desiatok tisíc Rusov.

Ukrajinské a ruské sily boli dlho pevne usadené na opačných stranách Dnepra na juhu Chersonskej oblasti po tom, čo sa Rusko vlani v novembri stiahlo z pravého brehu rieky. Ukrajinci podnikli viacero snáh o prekročenie Dnepra, pričom Kyjev minulý týždeň konečne ohlásil úspešný prelom.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Predmostie na ľavom brehu rieky by Ukrajincom umožnilo podniknúť ofenzívu hlbšie smerom na juh. Takáto operácia by si však vyžadovala vyslanie väčšie počtu vojakov a výzbroje do ťažko dostupnej močaristej oblasti.

K posunu vo vojne na Ukrajine prichádza po tom, čo sa Ukrajincom v rámci dlho očakávaného protiútoku spusteného v júni podarilo dobyť späť len zopár obcí na juhu a východe krajiny. Posledný výraznejší úspech zaznamenali ukrajinské sily v auguste, keď dobyli obec Robotyne na juhu Záporožskej oblasti.

Ukrajinská metropola Kyjev bola už druhú noc po sebe terčom intenzívnych ruských útokov dronmi. Systémy protivzdušnej obrany zničili približne desať bezpilotných lietadiel. Tie útočili na hlavné mesto v niekoľkých vlnách a z rôznych smerov. Preto bol v Kyjeve niekoľkokrát vyhlásený letecký poplach.

 

Zdroj: TASR

Komentáre