Vojna na Ukrajine: Boje pokračujú, platnosť stanného práva a mobilizácie sa predĺžila

EurópaVojna na Ukrajine

Obeťami výbuchu v Poľsku sú dvaja muži vo veku 60 rokov.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki v súvislosti s dopadom rakety na obec Przewodów vyhlásil, že neaktivujú článok 4 Severoatlantickej zmluvy, ktorý počíta s konzultáciami členských krajín NATO, keďže diskusie pokračujú. Zdôvodnil to tým, že dopad rakety podľa jeho slov nebol úmyselným útokom:

„Preto sme neaktivovali článok 4, pričom tento postoj sa stretol s plnou podporou všetkých našich Spojencov.“

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg vyhlásil, že na Poľsko dopadla raketa ukrajinskej protivzdušnej obrany, ktorá reagovala na ruské útoky. Morawiecki ocenil NATO, že posilnili prítomnosť svojich vzdušných síl:

„Poľsko je dnes bezpečnejšie, keďže jeho vzdušný priestor je monitorovaný pozornejšie ako zvyčajne, a to aj v spolupráci so spojeneckými silami.“

Na poľské hranice s Ukrajinou boli vyslané ďalšie jednotky ozbrojených síl. Morawiecki zdôranzil, že vinu za smrť dvoch Poliakov nesie Rusko:

„Nie len pre to, že Rusko zaútočilo na Ukrajinu, ale aj preto, že Rusko sa snaží Ukrajinu terorizovať masovým kobercovým bombardovaním raketami a dronmi.“

Obeťami výbuchu sú dvaja muži vo veku približne 60 rokov, ktorí pracovali v tamojšom poľnohospodárskom zariadení, konkrétne strážnik a vodič traktora. V obci aj naďalej panuje strach a úzkosť.

Foto
Humanitárna pomoc v Chersone / TASR

Ukrajinský parlament predĺžil platnosť stanného práva a mobilizácie o ďalších 90 dní, teda do 19. februára 2023. Za predĺženie stanného práva hlasovalo takmer 300 poslancov zo 450-členného parlamentu, pričom bolo potrebných minimálne 226 hlasov. Stanné právo a všeobecná mobilizácia vrátane dočasného zákazu vycestovania mužov vo veku 18 až 60 rokov boli vyhlásené vo februári a odvtedy boli na žiadosť prezidenta Volodymyra Zelenského opakovane predlžované. Ozbrojené sily majú rozšírené právomoci a obmedzujú sa občianske slobody vrátane práva na demonštrácie.

Ruské rakety dnes dopadli na Odeskú oblasť. Oblastný gubernátor Maxym Marčenko uviedol, že to bol prvý takýto útok po niekoľkých týždňoch, pričom zasiahol infraštruktúru. Explózie sa ozývali aj v Kyjeve či Dnipre. Úrady vyzvali obyvateľov, aby sa schovali do krytov, keďže hrozba raketových útokov pretrváva. Kremeľ v utorok (15.11.) vystrelil zhruba sto striel na Ukrajinu a jej energetickú infraštruktúru.

U našich východných susedov napadal prvý sneh, viaceré lokality sú bez dodávok elektrickej energie. Gubernátor Kyjevskej oblasti Olexij Kuleba upozornil, že situácia sa môže zhoršiť poklesom teploty na mínus desať stupňov Celzia. Aj ukrajinský prevádzkovateľ rozvodnej siete, spoločnosť Ukrenerho varuje prd výpadkami elektrického prúdu, ktorými sa snažia udržať stabilitu energetického systému.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre