Vojna na Ukrajine: Boje v Záporožskej oblasti sa zintenzívňujú

EurópaVojna na Ukrajine

Obce boli zasiahnuté delostreleckou paľbou.

Ruské jednotky útočia smerom na dve mestá v ukrajinskej Záporožskej oblasti, kde sa po niekoľkých mesiacoch stagnujúceho frontu boje zintenzívnili. Ide o mesto Orichiv, ktoré leží približne 50 kilometrov od oblastného hlavného mesta Záporožie, a Huljajpole, ktoré sa nachádza ďalej smerom na východ.

V týchto oblastiach prebiehajú aktívne boje, pričom iniciatíva je podľa Moskvou dosadeného oblastného predstaviteľa Vladimira Rogova v rukách ruských jednotiek. Ukrajinská armáda informovala, že viac ako 15 obcí v oblasti bolo zasiahnutých delostreleckou paľbou.

Front na juhu Ukrajiny bol v poslednom čase podstatne pokojnejší než na východe, pričom Moskva sa v novembri stiahla z mesta Cherson. Zatiaľ čo Rusko ovláda veľké časti juhu Záporožskej oblasti, jej hlavné mesto Záporožie ani severná časť nepadli do rúk ruských síl.

Foto
Boje v Záporožskej oblasti sa zintenzívnili / TASR

Ukrajinská obrana mesta Bachmut je podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny strategicky rozumná operácia napriek tomu, akú cenu za to Ukrajina platí. Inštitút pripomína, že ukrajinské sily sa aj predtým spoliehali na podobný model postupného oslabovania nepriateľa, aby zabrzdili útočné operácie.

Bývalý britský premiér Boris Johnson navštívil včera (22.1.) Ukrajinu, konkrétne mesto Boroďanka, ktoré bolo zničené ešte na začiatku ruskej vojenskej invázie. Johnson minulý týždeň na Svetovom ekonomickom fóre v Davose dostal od starostu Kyjeva Vitalija Klička medailu čestného občana ukrajinskej metropoly. Mnoho Ukrajincov ho považuje za hrdinu vďaka jeho podpore po tom, čo Rusko koncom februára 2022 vojensky napadlo Ukrajinu.

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre