Vojna na Ukrajine: Bombardovanie v Doneckej oblasti zabilo troch civilistov

EurópaVojna na Ukrajine

Napriek útokom sa Rusom nedarí postupovať.

Najmenej troch mŕtvych a 16 zranených si vyžiadalo ruské bombardovanie v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Gubernátor oblasti Pavlo Kyrylenko zopakoval rozhodnú výzvu na evakuáciu všetkých civilistov, ktorí sú stále v regióne. Aj napriek útoku nezaznamenala ruská armáda postup v tejto oblasti. Rusi vyslali niekoľko prieskumných jednotiek, ktoré utrpeli straty a ustúpili. Ukrajinský generálny štáb uviedol, že ťažisko ruských snáh bolo opäť v okolí mesta Bachmut:

„Nepriateľ sa pokúsil útočnými akciami zlepšiť taktické postavenie v oblastiach Soledar, Veršyna a Bachmut. Bol neúspešný a ustúpil.“

Odrazené boli aj pokusy ruskej armády o postup pri meste Avdijivka, kde boje naďalej pokračujú. Rusi ostreľovali aj severnú časť mesta Slavjansk a snažili sa vylepšiť svoje pozície. Na veľkej časti frontovej línie sa ruská armáda uchýlila k ťažkej delostreleckej a tankovej paľbe, no zaznamenala pravdepodobne iba malý pokrok. Na južnom fronte došlo k rozsiahlemu ostreľovaniu cez rieku Inhulec, kde sa Rusi snažia zastaviť protiofenzívu Ukrajiny.

Foto
Niektoré z opätovne dobytých obcí sú z 90 percent zničené / facebook.com/zelenskiy.official

Ukrajinská armáda tvrdí, že niektoré sily, ktoré Rusko nasadzuje na posilnenie svojho južného krídla, pochádzajú z Donbasu.

„Pred dvoma týždňami Rusko stiahlo taktické skupiny výsadkových jednotiek z Doneckej oblasti a presunulo ich do okupovaného Chersonu. Rusko tiež presúva jednotky zo svojho východného vojenského okruhu, ktoré boli nasadené pri útoku na Slavjansk,“ uviedla ukrajinská rozviedka.

V Charkove boli pri ruskom ostreľovaní zranení dvaja ľudiav meste Mykolajiv ruské sily zničili urgentný príjem nemocnice. Požiar, ktorý po bombardovaní vypukol, zničil zásielku humanitárnej pomoci, ktorá obsahovala lieky a potraviny.

Bojovalo sa aj v Chersonskej oblasti, kde ukrajinská armáda útočila salvovým raketometom a spôsobila podstatné škody skladu ruských síl na okraji mesta Skadovsk. V tejto strategicky dôležitej oblasti sa ukrajinským silám podarilo opätovne dobyť viac ako 40 obcí.  Niektoré z nich sú z 90 percent zničené a aj v súčasnosti sú neustále ostreľované.

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre