Vojna na Ukrajine: Brusel vyčlenil pre Kyjev ďalšiu humanitárnu pomoc

EurópaVojna na Ukrajine

USA darovalo tiež mobilné kotolne.

Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského chce Putin ešte v decembri ukázať výsledky na bojisku. Súvisieť to má s jeho opätovnou kandidatúrou na prezidenta.

„Putin má teraz veľmi cynický a špecifický politický cieľ a je pripravený zabiť čo najviac svojich ľudí,“ povedal Zelenskyj s tým, že Rusko aktuálne intenzívne útočí najmä v Doneckej oblasti:

„Rusko už pod Avdijivkou stráca vojakov a techniku rýchlejšie a vo väčšom rozsahu ako pri Bachmute. Vydržať tento nápor je mimoriadne ťažké.“

Európska komisia (EK) vyčlenila na humanitárnu pomoc Ukrajine ďalších 110 miliónov eur. Na podporu ukrajinských utečencov a hostiteľských komunít v Moldavsku pôjde z toho desať miliónov. Financie majú pomôcť humanitárnym organizáciám, ktoré poskytnú ľuďom v núdzi peniaze, potraviny, ubytovanie, zdravotnú starostlivosť a psychosociálnu podporu. Humanitárna podpora Ukrajiny tak zo strany EÚ od začiatku ruskej invázie stúpla na 843 miliónov eur.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

EÚ zo svojich strategických rezerv rescEU poskytne Ukrajine ďalších 84 generátorov elektriny, celkovo ich dodala už viac ako 5000. Prežiť vojnovú zimu majú Ukrajincom pomôcť aj mobilné kotolne, ktoré im darovali Spojené štáty.

„Darovali sme 22 mobilných kotolní, ktoré v núdzovej situácii poskytnú teplo zraniteľným komunitám v Černihivskej, Odeskej, Vinnyckej, Sumskej a Doneckej oblasti. A pošleme ďalšie,“ uviedla veľvyslankyňa USA na Ukrajine Bridget Brinková.

Situáciu na Ukrajine aktuálne ovplyvňujú aj poveternostné podmienky. Minulý rok spôsobila zima na východe krajiny pre obe armády všetky druhy logistických problémov. Predpokladá sa, že tento rok sa situácia zopakuje.

Podľa hovorcu ukrajinských pozemných síl Volodymyra Fiťa dážď a blato obmedzili rýchlosť pozemných manévrov v Donbase. Ruské a ukrajinské letecké prieskumy mala komplikovať aj hmla, ukrytie vybavenia a personálu zas padajúce lístie. Blato v blízkosti Avdijivky spôsobilo neprejazdnosť viacerých ciest, čo sťažilo logistiku oboch strán.

„Inštitút pre štúdium vojny (ISW) naďalej hodnotí, že jesenné poveternostné podmienky znížia tempo ruských a ukrajinských operácií, ale nezastavia ich úplne, a že boje budú na oboch stranách pokračovať počas zimných mesiacov, ako tomu bolo počas minulej zimy a v rokoch 2014 až 2022,“ uviedli analytici z amerického ISW.

 

Zdroj: SITA

Komentáre