Vojna na Ukrajine: Časti Bachmutu sú naďalej pod kontrolou Kyjeva

EurópaVojna na Ukrajine

Do ruskej oblasti prenikla sabotérska skupina.

Ukrajinskí vojaci sa naďalej nachádzajú v bojmi zničenom východoukrajinskom meste Bachmut, kde sa už mesiace vedú ťažké boje.

„Naši vojaci kontrolujú určité objekty a vo štvrti Litak sektor s rodinnými domami,“ uviedla námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová.

Dodala, že ruské jednotky už prehľadali časti mesta, ktoré dobyli po ukrajinských vojakoch, zatiaľ čo o vyvýšeniny ležiace severne a južne od Bachmutu sa naďalej zvádzajú boje. Rusi podľa nej sťahujú do mesta ďalšie rezervy.

Šéf ruskej Vagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin pred niekoľkými dňami deklaroval úplné obsadenie Bachmutu a avizoval stiahnutie svojich jednotiek z mesta a jeho odovzdanie do rúk regulárnej ruskej armády k 25. máju. Ukrajinskí predstavitelia však úplné dobytie Bachmutu ruskými silami popierajú.

Foto
V Bachmute sa naďalej bojuje / TASR

Situácia bola napätá aj v ruskej Belgorodskej oblasti. Jej gubernátor Viačeslav Gladkov oznámil, že hranicu prekročila smerom z Ukrajiny skupina sabotérov, ktorú sa ruskí vojaci snažili zlikvidovať. Pri bojoch sa zranilo šesť ľudí a poškodená bola budova materskej školy, domy aj správna budova. V oblasti bol vyhlásený režim protiteroristickej operácie a z okolia hraníc evakuujú civilistov.

Hovorca Kremľa Dmirtrij Peskov uviedol, že cieľom prieniku je odvrátiť pozornosť od bojov v Bachmute. Ukrajina však poprela, že by sa podieľala na tomto vniknutí na ruské územie.

„Ukrajina sleduje udalosti v Belgorodskej oblasti Ruska so záujmom a skúma situáciu, nemá však s tým nič spoločné,“ uviedol poradca ukrajinského prezidenta Michajlo Podoľak.

Prezident Volodymyr Zelenskyj dnes navštívil vojakov na frontovej línii v Doneckej oblasti na východe krajiny. Urobil tak pri príležitosti Dňa ukrajinského námorníctva, ktorý sa dnes oslavuje.

 

Zdroj: TASR

Komentáre