Vojna na Ukrajine: Centrum Charkova ničia ruské letecké nálety

EurópaVojna na Ukrajine

Počet zranených po ruských útokoch na mesto Charkov sa zvýšil na dvadsať, medzi nimi sú aj tri deti. Prokuratúra Charkovskej oblasti tiež uviedla, že Rusko v utorok poobede útočilo na jeden z obvodov Charkova, jedna z leteckých bômb zasiahla 15-poschodový bytový dom.

Ďalšie útoky zasiahli neďaleké garáže, na mieste vypukol aj požiar. Poškodené boli tiež autá a najmenej 20 bytových a nebytových budov, škola a niekoľko obchodných prevádzok. Podľa gubernátora Charkovskej oblasti Oleha Synehubova vykonala ruská armáda sedem náletov na obytný sektor Charkova.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

„Tento tlak je zameraný na dotlačenie ľudí k tomu, aby odišli... Toto je taktika Ruskej federácie,“ vyjadril sa primátor Charkova Ihor Terechov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zrušil všetky svoje zahraničné návštevy, ktoré mal absolvovať počas nasledujúcich dní. Dôvodom májú byť ruské útoky v Charkovskej oblasti. Zelenskyj tak zrušil svoju piatkovú návštevu Madridu, kde sa mal stretnúť so španielskym kráľom Filipom VI. a premiérom Pedrom Sánchezom. Súčasťou cesty mala byť aj návšteva Portugalska.

Ruská ofenzíva v Charkovskej oblasti sa zintenzívnila v piatok (10.5.). Moskva zároveň začala útočiť aj v tamojšom pohraničí, kde sa snaží  obsadiť obce na ukrajinskom území. Ukrajina tak z tejto oblasti evakuovala tisícky civilistov.

Ruské ministerstvo obrany v stredu (15.5.) uviedlo, že Ukrajina v noci vypálila na polostrov Krym desať rakiet ATACMS s dlhým doletom. Moskva tiež dodala, že sa jej poradilo zničiť všetky strely, škody zatiaľ nezmienila. Ruskom dosadený gubernátor mesta Sevastopol Michail Razvožajev sa tiež vyjadril, že trosky rakiet mali dopadnúť aj do obytnej oblasti, k zraneniam však nedošlo.

 

Zdroj: TASR

 

 

Komentáre