Vojna na Ukrajine: Charkov hlási po nočných útokoch zranených

EurópaVojna na Ukrajine

Kyjev má problém s vnútorne vysídlenými osobami.

Po nočných ruských útokoch na Charkovskú oblasť hlásia miestne úrady štyroch zranených. Moskva zas oznámila zostrelenie ukrajinských 18 rakiet pri pohraničnom meste Belgorod.

Podľa gubernátora Charkovskej oblasti Oleha Synehubova boli pri najnovších delostreleckých a raketových útokoch traja zranení muži a jedna žena, ktorí mali viac ako 50 rokov. Rusko podľa ukrajinských vzdušných síl vypustilo počas uplynulej noci na Ukrajinu 13 bezpilotných lietadiel. Kyjevu sa podarilo zostreliť desať z nich.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Ukrajinská vláda vyčlenila na výrobu zbraní z tohtoročného rozpočtu približne 1,3 miliardy eur, ide o 20-krát viac ako pred ruskou inváziou. Väčšina zbraní sa v súčasnosti nakupuje v súkromných továrňach na Ukrajine, ktoré začínajú dominovať na úkor štátnych spoločností. Súkromná továreň na výrobu mínometov vyrobí mesačne približne 20-tisíc kusov munície.

„Mám pocit, že našu krajinu posúvame k víťazstvu (vo vojne),“ uviedol majiteľ továrne Anatolij Kuzmin, ktorý ešte pred vojnou vlastnil továreň na výrobu náhradných dielov pre poľnohospodárske zariadenia v Melitopole.

Po invázii ju však získalo Rusko a Kuzmin utiekol na západ krajiny. Obranném sektor Ukrajiny má okrem nedostatku peňazí aj s problém s nekvalifikovanou pracovnou silou, škodiť mu však má aj byrokracia zo strany vlády.

„Mínomet nepotrebujete o tri roky, potrebujete ho hneď, najlepšie už včera,“ povedal riaditeľ nadácie Come Back Alive (Vráť sa živý) Taras Chmut, ktorá počas desiatich rokov vyzbierala vyše 240 miliónov eur určených na zbrane a techniku pre ukrajinské ozbrojené sily.

 

Zdroj: TASR

Komentáre