Rusko v súčasnosti okupuje približne pätinu územia Ukrajiny.
Mesto Charkov, ktoré takmer denne ostreľujú ruské sily, postaví sústavu škôl pod zemou, aby ochránilo deti pred útokmi.
„Po úspešnej realizácii prvého projektu podzemnej školy na Ukrajine, začal Charkov s výstavbou ďalších troch takýchto zariadení,“ oznámili predstavitelia mesta.
Starosta Charkova Ihor Terechov uviedol, že mesto pre školy vyčlenilo vlastné finančné prostriedky, aby sa ich prevádzka mohla začať čo najskôr.
„Charkov potrebuje moderné systémy protivzdušnej obrany, ktoré ochránia vzdušný priestor, aby ľudia mohli žiť vo viac-menej normálnych podmienkach, a aby deti mohli pokojne študovať,“ povedal Terechov.
Úrady v Doneckej oblasti tento týždeň oznámili, že v nemocnici v meste Pokrovsk budujú podzemné oddelenia. Ruské jednotky sa v posledných týždňoch tlačia hlbšie do Doneckej oblasti a v máji spustili prekvapivú pozemnú ofenzívu v Charkove.
Rusko a Ukrajina si celkovo vymenili 190 vojnových zajatcov. Výmenu následne potvrdil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
„V dôsledku rokovacieho procesu sa z územia kontrolovaného kyjevským režimom vrátilo 95 ruských vojakov, ktorým v zajatí hrozilo smrteľné nebezpečenstvo. Výmenou za nich bolo Kyjevu odovzdaných 95 vojakov ukrajinskej armády," uviedol ruský rezort obrany.
Ministerstvo ďalej informovalo, že prepustení ruskí vojaci budú letecky prevezení do Moskvy, aby tam absolvovali lekárske prehliadky. Pomoc pri ich výmene podľa rezortu poskytli Spojené arabské emiráty.
„Pokračujeme v navracaní našich ľudí domov,“ uviedol Zelenskyj a poďakoval sa ukrajinskému vyjednávaciemu tímu aj Spojeným arabským emirátom.
„Bez ohľadu na to, aké je to ťažké, hľadáme všetkých, ktorí ešte môžu byť v zajatí,“ dodal s tým, že domov sa musia vrátiť všetci vojnoví zajatci.
Moskva a Kyjev uskutočnili počas 27 mesiacov trvajúceho konfliktu už niekoľko takýchto výmen.
V Kyjeve bol v stredu (17.7.) neskoro večer vyhlásený letecký poplach. Z jednej zo štvrtí bolo počuť mohutné explózie. Kyjevský primátor Vitalij Kličko neskôr informoval, že bola aktivovaná protilietadlová obrana mesta, ktorá zneškodnila útočný dron.
Hasiči a zachranári zasahujú na mieste dopadu trosiek zostreleného dronu. Informácie o prípadných zranených alebo materiálnych škodách nateraz nie sú k dispozícii. Kličko apeloval na obyvateľov Kyjeva, aby neignorovali vyhlásenia poplachu a išli sa skryť do krytov alebo na iné bezpečné miesta. Uviedol, že v stredu večer odzneli sirény trikrát. Pripomenul, že „nepriateľ je zákerný a cynický“.
Predstavitelia ukrajinského vedenia apelujú na západných spojencov, aby Ukrajine poskytli viac systémov protivzdušnej obrany, ktoré by zmarili záplavu útokov ruských dronov a rakiet.
Na Ukrajine je momentálne nezvestných približne 42-tisíc tamojších občanov, vrátane civilistov a vojakov. Povedal v stredu Dmytro Bohaťuk, ktorý má v rámci ukrajinského ministerstva vnútra na starosti oddelenie zaoberajúce sa nezvestnými osobami.
Podľa Bohaťuka evidovali ešte pred časom až 51-tisíc nezvestných. Toto číslo sa však znížilo po tom, ako sa odrátali tisícky vojnových zajatcov, ktorých pobyt je známy. Bohaťuk vzhľadom na stále vysoký počet nezvestných upozornil na problematickú identifikáciu obetí a padlých nájdených priamo na bojisku. V tejto súvislosti povedal, že ministerstvo obrany neodoberá genetické vzorky vojakom, ktorých posiela do boja.
Ofenzívu v Charkovskej oblasti spustilo Rusko v máji. Ruský prezident Vladimir Putin vtedy povedal, že ruské sily tam vybudujú nárazníkovú zónu, aby ochránili ruské pohraničné oblasti pred útokmi z Ukrajiny. Ruské úrady v utorok (16.7.) oznámili, že obmedzia verejnosti prístup do 14 dedín v Belgorodskej oblasti, ktorá hraničí s Ukrajinou, a to pre neustále ukrajinské útoky. Peskov však v reakcii na toto rozhodnutie dôrazne poprel, že by to znamenalo zlyhanie ruskej ofenzívy.
„Táto operácia prebieha, bude pokračovať až do svojho úspešného konca. Kým však nie je dokončená, barbarské útoky kyjevského režimu na civilnú infraštruktúru pokračujú. S cieľom prijať potrebné opatrenia na zaistenie bezpečnosti obyvateľov sa zavádzajú nové postupy,“ povedal kremeľský hovorca.
Belgorodská oblasť je v čase vojny na Ukrajine pravidelne terčom ukrajinských útokov. Podľa tamojšieho gubernátora Viačeslava Gladkova si útoky od začiatku vojny vyžiadali už viac ako 200 obetí. Dvoch mŕtvych hlásili aj v stredu po útoku ukrajinského dronu na ruskú obec Cerkovnyj, ktorá leží asi osem kilometrov od hraníc s Ukrajinou.
Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na štvrtok (18.7.) zostrelila všetkých 16 iránskych dronov typu Šáhid a dve z troch riadených striel, ktoré v noci na územie Ukrajiny vypustilo Rusko.
Bezpilotné lietadlá a rakety, vypálené z ruského juhu a Kurskej oblasti, boli podľa ukrajinskej armády zostrelené nad piatimi rôznymi oblasťami Ukrajiny. Gubernátor Dnepropetrovskej oblasti Serhij Lysak hovoril o zničení dvoch ruských rakiet a piatich samovražedných dronov. V dôsledku útoku v meste Nikopol podľa neho utrpeli zranenia dvaja ľudia vo veku 51 a 60 rokov.
Úrady v Záporožskej oblasti zase hlásili tri obete ruských útokov vrátane dvoch detí. V Charkovskej oblasti podľa tamojšieho gubernátora Oleha Synehubova zahynula 60-ročná žena a dvaja muži vo veku 69 a 80 rokov utrpeli zranenia. Dodal, že pri ruskom útoku boli poškodené najmenej štyri domy.
Útoky dronmi hlásili aj z Kyjevskej a Poltavskej oblasti. Nikto sa tam nezranil. Ruské ministerstvo obrany vo svojom vyhlásení uviedlo, že nad anektovaným Krymským polostrovom v noci na štvrtok zostrelilo 33 ukrajinských bezpilotných lietadiel a pri jeho pobreží zase desať námorných dronov.
Zdroj: TASR