Vojna na Ukrajine: Dejiskom najintenzívnejších bojov je momentálne Lysyčansk

EurópaVojna na Ukrajine

Zároveň došlo k najväčšej výmene zajatcov.

Gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj vyhlásil, že ruské sily rozhadzujú v Lysyčansku protipechotné míny, pričom toto mesto denne čelí bombardovaniu.

„Sú mimoriadne nebezpečné, pretože ležia kdekoľvek. Každé dieťa alebo civilista, ktorý sa vyberie pre humanitárnu pomoc, na ne môže stúpiť a zomrieť alebo prísť o končatinu.“

V Lysyčansku, ktoré je posledným mestom pod kontrolou Ukrajiny v Luhanskej oblasti, sa stále nachádza približne 15-tisíc obyvateľov. Tí však dostávajú humanitárnu pomoc.

V prípade, ak by padol Lysyčansk, podľa Hajdaja by išlo o prehratú bitku, ale nie vojnu. Zároveň pripomenul, že domáca armáda spôsobuje ruským jednotkám veľké straty:

Je možné, že pri útoku na Lysyčansk prídu o toľko techniky a jednotiek, že už nebudú môcť plnohodnotne viesť útočné operácie. My zatiaľ získame viac západných zbraní, ktoré porazia nášho nepriateľa. My sa nezastavíme a začneme s deokupáciou.“

Generálny štáb ukrajinskej armády oznámil, že ruskí okupanti sa snažia obkľúčiť Lysyčansk, kontrolujú južné a východné prístupy k mestu a v blízkosti hlavnej cesty juhozápadne od mesta, kde sa nachádza veľká ropná rafinéria, sa intenzívne bojuje.

Foto
Vojna na Ukrajine trvá viac ako štyri mesiace / TASR

Ruské jednotky postupujú aj k mestu Bachmut, ktoré leží približne 50 kilometrov západne od Lysyčanska. Ukrajinský generálny štáb potvrdil, že dosiahli určitý pokrok južne od mesta:

„Nepriateľ je čiastočne úspešný neďaleko cesty E-40.“

Podľa ukrajinských predstaviteľov ide o takzvanú cestu života, ktorá je dôležitá pre zásobovanie vojakov a evakuáciu civilistov. Starosta Mykolajiva informoval, že počet obetí po stredajšom (29.6.) ruskom raketovom útoku na obytnú budovu stúpol na štyri a ďalší piati sa zranili. Toto mesto zasiahlo osem rakiet vrátane riadenej strely X-55. V Mykolajive od prepuknutia vojny zomrelo 114 civilistov.

Vojenská tajná služba Ukrajiny uviedla, že v rámci výmeny zajatcov s Ruskom bolo prepustených 144 vojakov vrátane 95 obrancov Azovstaľu v Mariupole, pričom 43 z nich patrilo do pluku Azov, teda bývalej polovojenskej jednotky, ktorá je v súčasnosti integrovaná do ukrajinskej armády:

„Je to najväčšia výmena zajatcov od začiatku ruskej invázie.“

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ potvrdil výmenu zajatcov s tým, že išlo o komplikovanú operáciu. Nie je známe, koľko ruských zajatcov Kyjev prepustil, ani to, kde a kedy sa uskutočnila výmena. Väčšina prepustených ukrajinských vojakov je vážne zranená, sú postrelení, majú popáleniny či zlomeniny.

 

Zdroj: TASR/SITA


 

Komentáre