Vojna na Ukrajine: Desiatky krajín žiadajú stiahnutie ruských vojsk zo Záporožskej elektrárne

EurópaVojna na Ukrajine

Riziko katastrofy sa podľa starostu mesta zvyšuje.

Európska únia a desiatky krajín žiadajú okamžité stiahnutie ruských síl zo Záporožskej jadrovej elektrárne na juhu Ukrajiny.

„Rozmiestnenie ruského vojenského personálu a zbraní pri jadrovom zariadení je neprijateľné a neberie do úvahy ochranu, bezpečnosť a zásady bezpečnosti, k dodržiavaniu ktorých sa zaviazali všetci členovia Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE),“ uviedli krajiny v spoločnom vyhlásení.

Vyzývajú Ruskú federáciu, aby okamžite stiahla svoje vojenské sily a všetok neoprávnený personál z elektrárne, jej bezprostrednej blízkosti a celého územia Ukrajiny. Cieľom má byť umožniť prevádzkovateľovi elektrárne a ukrajinským úradom pokračovať vo vykonávaní svojich povinností v rámci medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny. Stiahnutie vojsk takisto umožní expertom MAAE prehliadku elektrárne v súlade s požiadavkami na bezpečnosť.

Foto
Záporožskú elektráreň okupujú ruské sily od marca / TASR

Záporožská elektráreň je najväčšou jadrovou elektrárňou v Európe. Ruské invázne sily ju obsadili ešte v marci. Moskva a Kyjev sa navzájom obviňujú z ostreľovania elektrárne, ktoré v uplynulých dňoch poškodilo niektoré jej objekty a musel byť vypnutý jeden z reaktorov. Starosta Enorhodaru Dmytro Orlov uviedol, že riziko katastrofy v elektrárni sa každým dňom zvyšuje:

„To, čo sa tam deje, je vyslovene jadrový terorizmus a môže sa kedykoľvek nepredvídateľne skončiť. Riziká sa zvyšujú každým dňom. Situácia je nebezpečná a najväčšie obavy vyvoláva skutočnosť, že neexistuje proces deeskalácie.“

 V ukrajinsko-ruskom konflikte už zlikvidovala ukrajinská armáda pätinu jednotiek ruských síl, ktoré boli súčasťou invázie. Uviedol to hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj. Zároveň informoval, že aktívne bojové akcie pokračujú na fronte dlhom 1300 kilometrov.

Na juhu Ukrajiny sa dali na ústup velitelia ruských okupačných vojsk. Podľa gubernátora Mykolajivskej oblasti sa stiahli na ľavý breh rieky Dnipro. Mariupoľský starosta Petro Andriuščenko informoval, že po výbuchoch na vojenskom letisku na Kryme boli z pobrežia okupovaného Mariupoľa evakuované rodiny ruských vojakov. Ruskí okupanti začali tento týždeň s evakuáciou svojich rodín aj v Chersonskej oblasti.

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre