Vojna na Ukrajine: Domáca armáda dobyla niekoľko sídel v Charkovskej oblasti

EurópaVojna na Ukrajine

Postupovala aj v Chersonskom regióne.

Ukrajinská armáda vedie v týchto dňoch dve protiofenzívy proti ruským jednotkám na východe a juhu Ukrajiny. V posledných dňoch sa jej podarilo znovu obsadiť niekoľko sídel v Charkovskej oblasti. Tú už od začiatku invázie čiastočne okupujú ruské jednotky. Centrum regióny, druhé najväčšie mesto Charkov, sa však Rusom napriek intenzívnemu ostreľovaniu dobyť nepodarilo.

Úspechy zaznamenali ukrajinské sily aj v Chersonskej oblasti. Do konca roka plánujú znovu dobyť väčšinu tejto Ruskom okupovanej oblasti. Minulý týždeň došlo zo strany domácej armády k najambicióznejším pozemným útokom od začiatku invázie. Vojsko dosahuje určité úspechy v útokoch na ruské zásobovacie trasy so zámerom odrezať a izolovať ruské jednotky, ktoré sú momentálne rozmiestnené západne od rieky Dneper. Domáca armáda sa prihlásila aj k sérii nedávnych útokov na ruské základne na anektovanom Kryme.

Foto
Bojovalo sa v Charkovskej aj Chersonskej oblasti / TASR

Útočili však aj ruské sily. V noci podnikli dva raketové útoky na mesto Charkov. Starosta Ihor Terechov uviedol, že rakety približne o polnoci zasiahli štvrte Saltovskoje a Cholodnogorsk. Údery zasiahli miestny podnik a dôležitú infraštruktúru. Informácie o obetiach a škodách sa ujasňujú.

Ruská vládnuca strana Jednotné Rusko navrhuje uskutočniť referendum o anexii okupovaných častí Ukrajiny 4. novembra. Tajomník generálnej rady strany Andrej Turčak vyhlásil, že by bolo správne a symbolické, ak by sa hlasovanie konalo práve na ruský Deň národnej jednoty. Po hlasovaniach sa podľa jeho slov Doneck, Luhansk a ďalšie ruské mestá konečne navrátia do svojho domovského prístavu. A ruský svet, teraz rozdelený formálnymi hranicami, bude znova jednotný. Cieľom referend v okupovaných oblastiach Ukrajiny je nadobudnúť oficiálnu kontrolu nad týmito územiami.

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre