Vojna na Ukrajine: Domáca armáda napreduje v protiofenzíve v Chersonskej oblasti

EurópaVojna na Ukrajine

Ruský ústup pokračuje.

Ukrajinská armáda úspešne napreduje v protiofenzíve. Rusi sa ju snažia spomaliť a ustúpiť do chránenejších pozícií. Pokračujúce ukrajinské útoky na ruské pozemné trasy cez rieku Dnipro v Chersonskej oblasti majú čoraz väčší vplyv na ruské dodávky na pravom brehu. Najnovšie správy naznačujú nedostatok potravín a vody v Chersone a prinajmenšom dočasné oslabenie paľby ruského delostrelectva.

Britské ministerstvo obrany uviedlo, že v priebehu posledných desiatich dní stratilo Rusko na Ukrajine pravdepodobne štyri bojové lietadlá. Navyše, v dôsledku výbuchu v meste Svatove v Luhanskej oblasti zahynulo včera (18. 9.) večer 200 ruských okupantov.

„Dnes večer nastal vo Svatove výbuch v bývalej autobusovej stanici, z ktorej si Rusi urobili hotel. Zahynulo tam asi 200 vojakov ruskej armády. Vybuchujú však aj sklady a môžu mať určité problémy s muníciou,“ uviedol šéf regionálnej samosprávy v oblasti Sergej Hajdaj.

Foto
Ukrajina pokračuje v protiofenzíve / TASR

Útočili však aj ruskí vojaci, a to na Juhoukrajinskú jadrovú elektráreň v Mykolajivskej oblasti. Pri útoku nebol poškodený žiaden z reaktorov a elektráreň je naďalej v normálnej prevádzke. Zničená však bola neďaleká vodná elektráreň, prenosová sústava a poškodené sú okná elektrárne.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že Ukrajina získa späť celé Ruskom okupované územie. Dodal, že armáda sa bude snažiť dobyť nielen územie, ktoré ovládala pred začiatkom ruskej invázie, ale aj územie na Donbase a Kryme, ktoré je od roku 2014 v rukách proruských separatistov.

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre