Vojna na Ukrajine: Domáca armáda nemôže začať protiofenzívu

EurópaVojna na Ukrajine

Dôvodom je nedostatok munície.

Náčelník ukrajinskej vojenskej spravodajskej služby Kyrylo Budanov ešte v januári oznámil, že Kyjev plánuje na jar veľkú protiofenzívu, pričom najprudšie boje sa očakávajú v marci. Prezident Volodymyr Zelenskyj teraz povedal, že situácia na východe nie je dobrá v dôsledku munície.

„Ešte nemôžeme začať. Za takýchto podmienok ich (vojakov) nemôžeme poslať na front. Čakáme a muníciu od našich partnerov.“

Dodal, že ruské ozbrojené sily každý deň použijú trojnásobne viac striel ako ukrajinské.

Zelenského vyjadrenie prišlo v čase, keď správy z frontu v oblasti mesta Bachmut hovoria o zastavení ruského postupu a posilnení pozícií ukrajinských obrancov. Britské ministerstvo obrany uviedlo, že snahy Ruska o dobytie Bachmutu viaznu z dôvodu krajného vyčerpania ruských síl, ktoré zrejme zhoršujú vnútorné spory medzi armádou a žoldnierskou Vagnerovou skupinou.

Naďalej sa bojovalo vo viacerých oblastiach. Ruské útoky včera (24.3.) zabili najmenej deväť civilistov a ďalších zranili. Päť ľudí zomrelo v meste Kosťantynivka v Doneckej oblasti, keď ruská raketa zasiahla stanicu poskytovania pomoci.

Foto
Ukrajina má podľa Zelenského nedostatok munície / TASR

Dvaja civilisti prišli o život a deviati boli zranení v Sumskej oblasti v meste Bilopilľa počas nočného útoku raketami, delostrelectvom a letectvom. V Chersonskej oblasti ruské bombardovanie zabilo jedného človeka v meste Cherson a ďalší človek prišiel o život a štyria boli zranení v meste Bilozerka.

Rusko zareagovalo na štvrtkový (23.3.) presun stíhačiek MiG-29 zo Slovenska na Ukrajinu. Označila ho za nepriateľský krok a porušenie medzinárodných záväzkov.

„Toto konanie Slovenska považujeme za nepriateľský akt voči Ruskej federácii, ktoré je zamerané na zničenie bilaterálnych vzťahov,“ uviedla ruská federálna služba.

Dodanie prvých štyroch migov Ukrajine potvrdilo vo štvrtok slovenské ministerstvo obrany. Na Ukrajinu si ich zobrali ukrajinskí piloti s asistenciou slovenských ozbrojených síl. Slovensko plánuje Ukrajine darovať dovedna 13 migov a časť systému protivzdušnej obrany Kub.

 

Zdroj: TASR/SITA
 

Komentáre