Vojna na Ukrajine: Domáca armáda opätovne dobyla obce v Chersonskej oblasti

EurópaVojna na Ukrajine

V regióne sa naďalej bojuje.

Ukrajinskej armáde sa podarilo opätovne dobyť 53 obcí v Chersonskej oblasti na juhu krajiny. V porovnaní s informáciou, ktorú gubernátor Dmytro Butryj poskytol v pondelok (1. 8.), počet oslobodených obcí stúpol. Naznačuje to, že tempo územných ziskov ukrajinskej armády v oblasti sa zrýchľuje.

V oblasti sa však naďalej bojuje. Ruské ozbrojené sily mínometnou paľbou zasiahli evakuačný autobus. Pri útoku zahynuli traja ľudia a ďalší piati utrpeli zranenia. Autobus smeroval z dediny Starosiľa, ktorú ovládajú Rusi, do mesta Kryvyj Rih na území pod kontrolou Ukrajiny.

Ukrajinské sily odrazili ruské útoky v smere na Bachmut, Avdijivku a Kramatorsk v Doneckej oblasti. Ruská armáda nebola úspešná ani pri dedinách Bajrak a Dementijivka v Charkovskej oblasti a musela sa stiahnuť aj pri obci Trudoľubivka v Chersonskej oblasti.

Foto
Ukrajinská armáda oslobodila 53 obcí v Chersonskej oblasti / TASR

Železničné spojenie medzi Chersonskou oblasťou a polostrovom Krym, ktorý anektovalo Rusko, s najväčšou pravdepodobnosťou zničil ukrajinský úder. Uviedlo to britské ministerstvo obrany:

„Výsledkom ukrajinského úderu na ruský vlak s muníciou v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny je to, že železnica spájajúca Cherson s Krymom s vysokou pravdepodobnosťou nie je funkčná.“

Keďže v oblasti pokračujú boje a zhoršuje sa nedostatok potravín, stúpa počet civilistov snažiacich sa odísť z okolia. Britský rezort obrany očakáva, že to vytvorí tlak na dopravné uzly a trasy a povedie to k prijatiu opatrení na kontrolu pohybu.

Hranicu z Ukrajiny od 24. februára prekročilo už vyše 10 miliónov ľudí. V krajine je v súčasnosti bez domova 3,5 milióna ľudí. Od začiatku ruskej invázie bolo zničených alebo poškodených najmenej 140-tisíc obytných budov.

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre