Vojna na Ukrajine: Domáca armáda postúpila na južnom aj východnom fronte

EurópaVojna na Ukrajine

Terčom útokov bolo opäť Zelenského rodné mesto.

Ukrajinská protiofenzíva pokračovala, vojakom sa podarilo postúpiť na južnom fronte.

„Behom uplynulých siedmich dní sme postúpili v (južnom) sektore Tavrija,“ uviedol prezident Volodymyr Zelenskyj.

Pohyb ukrajinských vojsk bol podľa neho zaznamenaný aj v sektore okolo východoukrajinského mesta Bachmut. Domáce jednotky sa držia aj na iných frontoch na východe, predovšetkým pri obciach Avdijivka a Marjivka a miest Lyman a Kupiank, kde sa Rusi snažia postúpiť viac na severe. Tvrdenia prezidenta tak potvrdzujú skoršie vyjadrenia iných ukrajinských predstaviteľov o pokrokoch na juhu a východe krajiny.

Pri Avdijivke využili Ukrajinci podľa šéfa tamojšej vojenskej administratívy Vitalija Barabaša to, že sa Rusi sústreďujú len na jeden sektor, a dobyli časti obce Opytne. Avdijivka je už mnoho mesiacov takmer neustále vystavovaná ruským útokom.

Generálny štáb ukrajinskej armády hlásil čiastočný úspech aj pri nočných útočných operáciách pri obci Kliščijivka južne od Bachmutu. Táto dedina je pritom považovaná za kľúčovú pre dobytie Bachmutu, ktorý Rusko ovládlo v máji po dlhých bojoch.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Terčom útokov bolo opäť Zelenského rodné mesto Kryvyj Rih. Išlo o dva kombinované údery s použitím riadených striel a bezpilotných lietadiel. Útoky sa zaobišli bez obetí a zranených. Letecký poplach bol v noci vyhlásený vo všetkých oblastiach na juhu, okrem Odeskej oblasti. Drony útočili aj v ruskej Belgorodskej oblasti. Rusko však tvrdí, že ich ničilo a obete neboli hlásené.

Na východe Ukrajiny zahynuli dvaja humanitárni pracovníci z Kanady a Španielska. Kyjev pripísal zodpovednosť za ich smrť ruským silám.

V štyroch ukrajinských oblastiach, ktoré sú okupované Ruskom, sa uskutočnili regionálne voľby. Podľa úradov ich vyhrala ruská vládnuca strana Jednotné Rusko. Ukrajina a jej spojenci ruské regionálne voľby v týchto oblastiach odsúdili a označili ich za falošné.

 

Zdroj: TASR

Komentáre