Vojna na Ukrajine: Domáca armáda sa stiahla zo Severodonecka

EurópaVojna na Ukrajine

Táto oblasť nie je bezpečná pre civilistov.

Šéf vojenskej správy Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj potvrdil, že ukrajinskí vojaci, ktorí bránili Severodoneck, dostali rozkaz ustúpiť na nové, lepšie opevnené pozície:

„Ruské jednotky takmer zničili Severodoneck, všetka kritická infraštruktúra bola zničená, 90 percent mesta je poškodených, 80 percent bytových domov bude musieť byť zbúraných – nedajú sa zrekonštruovať.“

Napriek tomu sa domácej armáde podarilo odraziť ofenzívu ruských jednotiek v Lysyčansku, Kremeľ však obsadil Mykolajivku. Donecký gubernátor Pavlo Kyrylenko vyhlásil, že kvôli intenzívnym bojom v tejto oblasti neexistuje bezpečné miesto pre civilistov:

„Je extrémne nebezpečné pre obyvateľov, aby zostávali na ktoromkoľvek mieste v Doneckej oblasti.“

Prioritou je podľa Kyrylenka zastaviť ruské sily, ktoré postupujú smerom na Sloviansk a Kramatorsk, kde sa stále nachádza približne 45-tisíc ľudí. Zároveň pokračujú evakuácie obyvateľov, pričom v stredu (22.6.) sa odtiaľ podarilo dostať 251 civilistov. V Donecku dochádza k výpadkom elektriny a občasným prerušeniam zásobovania vodou a plynom, avšak zásobovanie potravinami je momentálne možné.

Foto
Zničené mesto Doneck / TASR

Kyjev oficiálne podal sťažnosť proti Rusku na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) a požaduje, aby nariadil ukončiť masové a hrubé porušovanie ľudských práv silami Moskvy počas vojny na Ukrajine. Vzhľadom na to, že ruský parlament 7. júna odobril dva návrhy zákonov, ktoré ukončujú platnosť jurisdikcie tohto súdu v Rusku, tento krok Ukrajiny nemá šancu na zásadný úspech.

Ukrajinský rezort spravodlivosti zdôraznil, že ruská okupácia je na základe Európskeho dohovoru o ľudských právach ilegálna:

„Žiadame súd, aby vyhlásil, že Rusko je vinné z toho najodpornejšieho, najzávažnejšieho a najvytrvalejšieho porušovania dohovoru, aké sa kedy na tento súd dostalo a žiadame súd, aby priniesol zadosťučinenie v rovnako bezprecedentnom rozsahu.“

Sťažnosť sa týka prvého obdobia vojny, konkrétne od 24. februára do 7. apríla, kedy Rusko stiahlo svoje pozemné sily z okolia Kyjeva a ďalších miest na severe Ukrajiny. Ďalšie sťažnosti sa budú vzťahovať na neskoršie udalosti. Moskva aj naďalej popiera obvinenia Ukrajiny a západných krajín, že sa počas vojny dopúšťa porušovania ľudských práv.

Medzinárodný súdny dvor (MSD), ktorý je hlavným súdnym orgánom OSN pre spory medzi štátmi, v marci nariadil Rusku, aby zastavilo vojenské operácie na Ukrajine. Tá bezprostredne po vypuknutí konfliktu podala prvú sťažnosť. MSD vtedy skonštatoval, že je hlboko znepokojený použitím sily zo strany Moskvy.

 

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre