Vojna na Ukrajine: Domáca armáda zostrelila ďalšie ruské drony

EurópaVojna na Ukrajine

Evakuácia Charkova zatiaľ nie je potrebná.

Veliteľ ukrajinského letectva Mykola Oleščuk oznámil, že Kremeľ v noci na utorok zaútočil 10 dronmi Šáhid, pričom domácej armáde sa podarilo zostreliť 9 z nich. Ruské jednotky zaútočili z mysu Čauda na Kryme. Gubernátor Dniprovskej oblasti Serhij Lysak uviedol, že trosky v Dnipre vyvolali dva požiare, ktoré sa podarilo uhasiť. Jedným z terčov útokov sa stalo aj energetické zariadenie v Kirovohradskej oblasti. Oleščuk doplnil, že ruské sily vypálili aj raketu Ch-59 z okupovaného územia v Záporožskej oblasti. K žiadnym obetiam pravdepodobne nedošlo.

Moskva v uplynulých týždňoch podnikla sériu útokov na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. Jeden z najväčších sa stal 22. marca, spôsobil rozsiahle škody a výpadky dodávok energií. Ruské jednotky sa zamerali aj na tepelné a vodné elektrárne.

Starosta Charkova Ihor Terechov vyhlásil, že evakuácia obyvateľov nie je momentálne nevyhnutná, a to ani napriek pretrvávajúcim ruským útokom:

„Prebieha evakuácia z oblasti, kde prebiehajú boje, a títo ľudia smerujú do Charkova. V súčasnosti má mesto 1,3 milióna obyvateľov. Doteraz ani my, ani armáda nevidíme žiadne dôvody na evakuáciu z Charkova. Neviem, aký je plán nepriateľa. Takmer celá kritická energetická infraštruktúra, vrátane individuálnej infraštruktúry, bola prakticky zničená. Rusko nás chce zastrašiť, ale je to nemožné. Boli časy, keď v takmer dvojmiliónovom meste zostalo len 300-tisíc ľudí.“

Foto
Ukončenie vojny je zatiaľ v nedohľadne (Ilustračná fotografia)  / TASR

Bielorusko dnes začalo vojenské cvičenia v oblastiach, ktoré hraničia s Ukrajinou a s členskými krajinami Európskej únie, konkrétne Litvou a Poľskom. V Homeľskej a Hrodnianskej oblasti potrvajú tri dni. Cieľom je vycvičiť vojakov územnej obrany, ako brániť jednotlivé lokality a čo robiť v prípade vyhlásenia stanného práva.

Ruská bezpečnostná služba FSB zadržala desiatky kilogramov výbušnín z Ukrajiny, ktoré boli ukryté v pravoslávnych ikonách a prepravené cez Európsku úniu vrátane Slovenska. Výbušniny boli zadržané pri kontrole nákladu v Pskovskej oblasti v Rusku v blízkosti hraníc s Lotyšskom.

FSB tvrdí, že pašeráci prevážali výbušniny z Ukrajiny cez Európsku úniu. Náklad smeroval cez Rumunsko, Maďarsko, Slovensko, Poľsko, Litvu a Lotyšsko do Ruska. V ikonách bolo ukrytých 70 kilogramov podomácky vyrobených výbušnín a výbušných zariadení. FSB zadržala jednu osobu a snaží sa vystopovať všetkých ľudí, ktorí sa podieľali na tomto čine vrátane cudzincov. Následne by mali čeliť súdnym konaniam v Rusku.

 

Zdroj: TASR/SITA

 

Komentáre