Vojna na Ukrajine: Domáce jednotky oslobodili dedinu Andrijivka

EurópaVojna na Ukrajine

Slovensko vyhostilo pracovníka ruského veľvyslanectva.

Protiofenzíva Ukrajiny pokračovala. Ozbrojené sily ešte včera (14.9.) informovali o oslobodení dediny Andrijivka na frontovej línii v blízkosti mesta Bachmut. Večer však boli tieto správy označené za predčasné. Námestníčka ministra obrany Hanna Maľarová uviedla, že toto pôvodné oznámenie bolo spôsobené pochybením v komunikácii. Ozbrojené sily dnes oznámili, že dedinu predsa dobyli.

„Obranné sily... oslobodili Andrijivku v Doneckej oblasti, spôsobili nepriateľovi značné straty z hľadiska živej sily a techniky a upevnili sa na okupovaných hraniciach,“ uviedol generálny štáb.

V meste Bachmut v Doneckej oblasti pred vojnou žilo asi 70-tisíc obyvateľov. Ruské sily ho dobyli v máji po najdlhších a najkrvavejších bojoch ruskej invázie na Ukrajine. Ukrajinské sily však takmer okamžite začali protiútoky na severnom a južnom okraji mesta a dosahujú čiastkové úspechy v oslobodzovaní tohto územia. Andrijivka leží asi 14 kilometrov južne od Bachmutu a z predvojnového obyvateľstva tam zostalo menej než 100 ľudí.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Bojuje sa aj v Chersonskej oblasti, ktorú čiastočne ovládajú ruské ozbrojené sily a pravidelne je cieľom delostreleckého ostreľovania. Gubernátor Oleksandr Prokudin preto nariadil evakuáciu civilného obyvateľstva.

Prokudin dodal, že miestne úrady sa pripravujú na núdzovú situáciu, ktorá môže nastať počas jesene a zimy pri dodávkach elektriny. Dôvodom sú akcie ruskej armády počas zimy 2022, ktorých cieľom bolo ničenie ukrajinskej infraštruktúry, čo spôsobilo časté výpadky dodávok elektrickej energie.

Slovenská republika rozhodla o vyhostení pracovníka Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR. Dôvodom sú jeho aktivity, ktoré boli v príkrom rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch. Rezort uviedol, že uvedená osoba musí opustiť územie Slovenska do 48 hodín. Ruské ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že Moskva na to bude primerane reagovať.

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre