Vojna na Ukrajine: Domácej armáde sa podarilo dobyť ďalšie časti územia vrátane Kliščiivky

EurópaVojna na Ukrajine

Moskva vypálila ďalšie drony.

Ozbrojené ukrajinské sily získali späť ďalšie územia na juhu a východe. Námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová konkretizovala, že v sektore Bachmutu v Doneckej oblasti oslobodili dva kilometre štvorcové územia:

„Obranné sily na juhu oslobodili 5,2 štvorcového kilometra územia.“

Ukrajinské jednotky ovládli takticky významnú dedinu Kliščiivka južne od Bachmutu, čo potvrdil aj veliteľ pozemných síl ukrajinskej armády generál Olexandr Syrskyj:

„Kliščiivka bola vyčistená od Rusov.“

„Ukrajina si vždy vezme späť to, čo je jej,“ reagoval šéf ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak.

Dobytie Kliščiivky znamená taktický úder pre ruské sily v Bachmute, ktorým hrozí útok z južného aj severného frontu. Domáca armáda pred niekoľkými dňami získala aj dedinu Andriivka, ktorá leží južne od Bachmutu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa poďakoval jednotkám, ktoré sa podieľali na opätovnom ovládnutí Kliščiivky:

„Dnes by som chcel spomenúť najmä vojakov, ktorí krok za krokom navracajú Ukrajine jej majetok práve v okolí Bachmutu.“

Zelenskyj sa poďakoval aj záchranným zložkám. Zároveň pripomenul ostreľovanie miest ďaleko za frontovou líniou. Z tohto dôvodu sú spolupracovníci ukrajinskej civilnej ochrany mesiace v plnom nasadení.

Foto
Domáca armáda pred niekoľkými dňami získala aj dedinu Andriivka / TASR

Kyjev sa v rámci protiofenzívy sústredí aj na viacero miest v blízkosti frontovej línie na juhu krajiny, smerom na Krym. Domáca armáda však postupuje pomaly, keďže ruskí vojaci aj naďalej letecky útočia predovšetkým na prístavnú infraštruktúru. Ukrajinské jednotky v noci zostrelili 18 ruských dronov a 17 striel s plochou dráhou letu. Moskva vypálila 24 dronov na Odeskú a Mykolajivskú oblasť. Nad Dnepropetrovskou, Poltavskou a Chmeľnyckou oblasťou bolo zneškodnených 17 striel s plochou dráhou letu.

V prístavnom meste Sevastopol na Kryme sa včera (17.9.) ozývalo viacero explózií. Kyjev vyhlásil, že je to výsledok spoločnej operácie ukrajinskej vojenskej rozviedky a námorníctva. Moskva potvrdila zostrelenie dronov, a to nad juhozápadom Krymu.

„V nedeľu večer 17. septembra zaznela v centrálnej časti dočasne okupovaného Sevastopola silná explózia,“ uviedli predstavitelia tajných služieb. Kremľom dosadený gubernátor Sevastopol Michail Razvožajev skonštatoval, že v tejto základni ruskej Čiernomorskej flotily neboli zasiahnuté žiadne objekty infraštruktúry.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre