Vojna na Ukrajine: Evakuáciu civilistov zo Severodonecka komplikujú neprejazdné mosty

EurópaVojna na Ukrajine

Doposiaľ prišlo o život vyše 12-tisíc civilistov.

V Severodonecku v Luhanskej oblasti sa stále zdržiavajú ukrajinskí vojaci, ktorí sa odtiaľ snažia evakuovať civilistov. Ruské jednotky tam totiž zničili posledný most.

„Situácia je veľmi zložitá. Ruskí vojaci sa snažia vziať mesto útokom, no ukrajinská armáda sa drží,“ vyhlásil šéf severodoneckej vojenskej správy Olexandr Striuk.

So Severodoneckom sa darí udržiavať komunikáciu aj po tom, čo boli zničené všetky do neho vedúce mosty nad riekou Severný Donec.

„Stále existuje možnosť evakuácie ranených a komunikácie s ukrajinskou armádou a miestnymi obyvateľmi,“ povedal gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.  

V Severodonecku sa nachádza približne 12-tisíc obyvateľov, pričom viac ako 500 z nich uviazlo vo vnútri chemickej továrne, v ktorom ukrajinskí vojaci týždne odolávajú ruskému bombardovaniu a útokom.

Civilisti sú evakuovaní v prípade, keď v Severodonecku vládne pokoj a sú k dispozícii dopravné prostriedky. Kremeľ má aktuálne pod kontrolou približne 80 percent mesta. Domáca armáda si zatiaľ udržala susedné mesto Lysyčansk, ktoré leží na druhom brehu rieky Severný Donec.

Foto
Situácia po ostreľovaní v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny / TASR

Hajdaj pripomenul, že všetky tri mosty spájajúce ukrajinské mestá Severodoneck a Lysyčansk sú v súčasnosti neprejazdné. Prvý z nich Moskva zničila koncom mája, druhý padol uplynulý víkend a tretí v týchto dňoch.

Mosty umožnili prevážať aspoň nejaký humanitárny náklad. V súčasnosti je nemožné tieto mosty použiť,“ skonštatoval Hajdaj s tým, že prístup k zbraniam a humanitárnym zásobám je náročný, ale nie nemožný.

Cestovanie medzi Severodoneckom a Lysyčanskom je podľa Hajdaja aj naďalej možné:

„Lysyčansk je ostreľovaný veľmi intenzívne, s ťažkými zbraňami Rusi ničia všetko – humanitárne veliteľstvá aj nemocnice.“

Z Lysyčanska je aj naďalej možné denne evakuovať ľudí a prijímať humanitárnu pomoc. Spolu so Severodoneckom sú to posledné mestá, ktoré zatiaľ neovládol Kremeľ.

Foto
Pred narukovaním sa rozhodlo zosobášiť množstvo párov / TASR

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že bitka o Donbas sa určite do histórie vojen zapíše ako jedna z najbrutálnejších bitiek v Európe a za Európu. Predstavitelia ukrajinských ozbrojených síl potvrdili, že ich vojaci boli ruskými jednotkami vytlačení z centra Severodonecka. Ukrajinci podľa Zelenského čelia výraznej prevahe Rusov v množstve výzbroje vrátane delostreleckých systémov:

„Cena, ktorú v tejto bitke platíme, je veľmi vysoká. Je jednoducho strašná. A dennodenne svojich partnerov upozorňujeme na fakt, že iba dostatočné množstvo moderného delostrelectva doručeného Ukrajine zaistí našu prevahu a potom aj koniec ruského mučenia ukrajinského Donbasu.“

Zelenskyj zdôraznil, že po tom, čo ruské sily v pondelok (13.6.) ostreľovali Lysyčansk, prišiel o život malý chlapec:

„Takto to je: aj šesťročný chlapec na Moskovskej ulici je, ako sa ukázalo, nebezpečný nepriateľ Ruskej federácie.“

Šéf ukrajinskej polície Ihor Klymenko oznámil, že od prepuknutia vojny na Ukrajine zomrelo vyše 12-tisíc civilistov, konkrétne ide o 75 percent mužov, 23 percent žien a 2 percentá predstavujú deti:

„Sú to civilisti, títo ľudia nemajú nič spoločné s armádou alebo bezpečnostnými zložkami.“

Približne 1200 obetí zatiaľ nebolo identifikovaných. Vyše 1500 tiel sa našlo v okolí Kyjeva. Objavenie masových hrobov v Buči vyvolalo medzinárodné pobúrenie.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre