Vojna na Ukrajine: Jedna z ruských rakiet dopadla aj na bunker s 90 ľuďmi

EurópaVojna na Ukrajine

Pokračuje príprava evakuácie ďalších ľudí.

Ruská armáda bombarduje ukrajinské mestá. Bomba dopadla aj na dedinskú školu neďaleko mesta Lysyčansk na východe Ukrajiny, kde sa nachádzal posledný obecný bunker, v ktorom sa skrývalo približne 90 civilistov. Pod troskami ostali uväznené približne dve tretiny z nich. Záchranári sa im snažia pomôcť, gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj však spresnil, že tam našli dve telá.

Ďalším terčom útokov bolo aj mesto Pryvilľa. O život prišlo najmenej šesť obyvateľov vrátane dvoch detí a dvanásť ďalších osôb sa zranilo. Hajdaj oznámil, že ruským silám sa podarilo dobyť mesto Popasna na východe Ukrajiny, ktoré zároveň zničili. Domáce jednotky sa presunuli na opevnenejšie pozície. Toto mesto v uplynulých dňoch čelilo intenzívnym bojom.

Foto
Za uplynulých desať dní sa podarilo z Mariupola evakuovať vyše 600 ľudí / TASR

Evakuácia

Mariupolská mestská rada avizovala úspešnú evakuáciu 8 autobusov so 174 civilistami vrátane posledných 40 ľudí z oceliarní Azovstaľ v Mariupole, ktorí prišli do Ukrajinou kontrolovaného Záporožia. Vyše dvesto kilometrov prešili za dva dni, keďže ich niekoľko hodín zdržiavali na ruských kontrolných stanovištiach. Vyčerpaní civilisti museli totiž absolvovať výsluchy.

„S úľavou potvrdzujem, že sa nám v nedeľu podarilo dostať do bezpečia z pekla Mariupola ďalších 174 ľudí. Naša práca ešte nie je dokončená. Nezabúdame na tých, ktorí tam zostali,“ uviedla humanitárna koordinátorka OSN na Ukrajine Osnat Lubraniová.

V Azovstali sa stále nachádzajú ukrajinskí vojaci, ktorých obkľúčili ruské jednotky. Napriek tomu sa však odmietajú vzdať. Veliteľ ukrajinskej 36. brigády námornej pechoty Serhij Volynskyj požiadal o pomoc so slovami, že jeho vojaci dúfajú iba v zázrak, že vyššia moc nájde spôsob, ako ich zachrániť.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj reagoval, že sa snažia diplomatickou cestou dohodnúť s Kremľom, aby aj zvyšní vojaci mohli odísť z oceliarní. Počas sobotňajšej (7.5.) evakuácie civilistov z Azovstaľu traja vojaci zomreli a šiesti boli ranení.

„Toto je extrémne ťažká úloha. Ale je naliehavá. Som si istý, že každý chápe hlavnú príčinu komplikácií – to, kde je problém. Ale nestrácame nádej. Neprestaneme. Každý deň hľadáme diplomatické možnosti, ktoré by to vyriešili. Vyzerá to tak, ako by som sa ocitol v nejakej zlovestnej reality šou, v ktorej naši vojaci bojujú o svoje životy a celý svet túto zaujímavú epizódu sleduje. Bolesť, utrpenie, hlad, skľúčenosť, slzy, strach, smrť. To všetko je skutočné,“ vyhlásil Zelenskyj.

Za uplynulých desať dní sa podarilo z Mariupola evakuovať vyše 600 ľudí, ale množstvo z nich sa nedostalo do konvojov.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre