Vojna na Ukrajine: Počet obetí raketového útoku stúpol na 43

EurópaVojna na Ukrajine

Pátracia záchranná akcia v areáli detskej nemocnice skončila.

V areáli detskej nemocnice Ochmatdyt v Kyjeve, ktorá bola v pondelok (8.7.) terčom raketového útoku, sa v utorok (9.7.) skončila pátracia a záchranná operácia.

Volodymyr Zelenskyj prisľúbil znovuvybudovať detskú nemocnicu v Kyjeve. Na obnovu nemocnice už vyčlenili 100 miliónov hrivien (2,27 milióna eur) a investujú do nej ešte ďalších 300 miliónov hrivien (6,8 milióna eur), uviedol Zelenskyj.

Ukrajinský prezident prisľúbil pomoc rodinám ľudí, ktorí utrpeli zranenia alebo zomreli pri pondelkovom ruskom raketovom útoku. Oznámil, že počet obetí týchto útokov vzrástol na 43. Pri útoku utrpelo zranenia vyše 100 ľudí.

Útok v Kyjeve vyvolal odsúdenie a protesty medzinárodného spoločenstva. Na utorok bolo zvolané mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN. Námestníčka generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti Joyce Msuyaová na ňom upozornila, že úmyselné útoky na nemocnice sú vojnovým zločinom a páchatelia za ne musia niesť zodpovednosť.

„Tieto incidenty sú súčasťou hlboko znepokojujúceho vzorca systémových útokov poškodzujúcich zdravotnú starostlivosť a inú civilnú infraštruktúru na celej Ukrajine,“ uviedla Msuyaová.

„Analýza videozáznamov a posudok z miesta incidentu naznačuje, že išlo s vysokou pravdepodobnosťou o priamy zásah, a nie poškodenie obranným systémom,“ informovala vedúca monitorovacej misie OSN Danielle Bellová, no zároveň dodala, že jej tím, ktorý zamieril na miesto tragédie, nemohol vysloviť jednoznačný záver.

V zdravotníckom centre sa liečia deti trpiace závažnými chorobami, ako sú napríklad rakovina či ochorenia obličiek. V čase útoku sa tam nachádzalo približne 670 pacientov a asi 1000 pracovníkov nemocnice.

„Zamestnanci presunuli deti do bunkra, keď sa rozozvučali sirény, inak by bol počet obetí oveľa vyšší,“ ozrejmila Bellová.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) zvolala na žiadosť Kyjeva po ruskom útoku mimoriadne zasadnutie. Ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko uviedol, že zasiahnutá nemocnica Ochmatdyt dostávala od MAAE v rámci programov technickej spolupráce vybavenie a technickú pomoc, pričom vlastnila aj 27 zdrojov ionizujúceho žiarenia určených na liečbu rakoviny.

„Útok nielen, že ohrozil životy, ale predstavoval aj hrubé porušenie základných zásad a hodnôt MAAE“, informoval Haluščenko.

Mimoriadne zasadnutie Rady guvernérov MAAE sa uskutoční v piatok v sídle agentúry OSN vo Viedni.

Foto
Počet obetí vzrástol na 43 / TASR

Spojené štáty a viacero ďalších krajín NATO pošlú Ukrajine v nadchádzajúcich mesiacoch desiatky systémov protivzdušnej obrany, vrátane najmenej štyroch Patriotov. Vyplýva to z ich novej dohody, ktorú v utorok ohlásil americký prezident Joe Biden v úvode samitu NATO vo Washingtone.

„Ohlasujem dnes historický dar pre protivzdušnú obranu Ukrajiny. Spojené štáty, Nemecko, Holandsko, Rumunsko a Taliansko poskytnú Ukrajine vybavenie pre päť ďalších strategických systémov protivzdušnej obrany,“ povedal americký prezident.    

Biden ďalej povedal, že ruský prezident Vladimir Putin si neželá nič iné, len vymazať Ukrajinu z mapy sveta. „Vieme pritom, že Putin sa pri Ukrajine nezastaví... Ukrajina však Putina môže zastaviť a aj ho zastaví,“ dodal.

Volodymyr Zelenskyj na samite povedal, že rozhodné opatrenia na odrazenie ruskej agresie na Ukrajine je potrebné prijať už pred novembrovými prezidentskými voľbami v USA. Spojencov na okraj prebiehajúceho samitu NATO opäť vyzval aj na rozsiahlejšiu podporu Kyjeva.

„Je čas prijať rázne rozhodnutia konať a nečakať, kým príde november alebo iné mesiace. Všetci spoločne musíme byť silní a nekompromisní,“ povedal Zelenskyj. Dodal, že prezident USA musí byť nekompromisný pri obrane demokracie, nekompromisný voči Putinovi a jeho režimu.

V stredu (10.7.) pri ruskom útoku na Odeskú oblasť na juhu Ukrajiny, zomreli dvaja ľudia. oznámil tamojší oblastný gubernátor Oleh Kiper. Dodal, že útok si vyžiadal aj jedného zraneného. Boli poškodené sklady, nákladné autá a civilná loď a prišlo k úniku paliva z lode.

„Cieľom agresora bola prístavná infraštruktúra Odeského okresu. Bohužiaľ, zomreli dvaja ľudia, ochrankár a vodič kamióna,“ oznámil Kiper.

Ukrajinské vzdušné sily informovali, že ruské sily útočili v noci na stredu na územie Ukrajiny piatimi raketami a 20 dronmi. Ukrajinskej protivzdušnej obrane sa podľa oznámenia podarilo zostreliť nad rôznymi oblasťami 14 dronov Šáhid.

Z Rivnenskej oblasti na severozápade Ukrajiny hlásili po ruskom dronovom útoku poškodenie energetického zariadenia. Útok v regióne spôsobil dočasný výpadok dodávok elektrickej energie.

Foto
Joe Biden v úvode samitu predstavil dohodu o podpore Ukrajiny / TASR

Rusko nemá dostatok munície a vojakov na začatie veľkej ofenzívy na Ukrajine a musí si zabezpečiť významné dodávky munície z iných krajín, uviedol v utorok (9.7.) nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ NATO.

Pod podmienkou zachovania anonymity uviedol, že ruský prezident Vladimir Putin vedie v Európe tajnú kampaň zameranú na atentáty, sabotáže a podpaľačstvo s cieľom podkopať podporu verejnosti Ukrajine.

„Sme svedkami veľmi vysokých ruských strát... Vidíme, že ukrajinská obrana sa výrazne zlepšila, povedal.

Podľa jeho odhadov bude Rusko schopné udržať svoju vojnovú ekonomiku ešte tri až štyri roky. Potrvá nejaký čas, kým Ukrajina zhromaždí muníciu a personál, ktoré potrebuje na nové rozsiahle útočné operácie.

Ruský prezident si podľa predstaviteľa NATO stále myslí, že čas je na jeho strane a je ochotný znášať skutočne ohromujúce počty vojenských obetí. Rusko podľa neho mesačne naberá približne 30-tisíc vojakov, čo mu umožňuje znášať veľké straty na bojisku. Spomenul aj to, že Čína podľa neho naďalej poskytuje Rusku dôležité komponenty pre bezpilotné lietadlá či rakety.

 

Zdroj: TASR

Komentáre