Vojna na Ukrajine: Kremeľ v nedeľu podnikol takmer 400 delostreleckých útokov

EurópaVojna na Ukrajine

Aj Záporožská elektráreň bola opäť ostreľovaná.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že Rusko včera (20.11.) zrealizovalo približne 400 delostreleckých útokov. Aj naďalej sa intenzívne bojuje v Doneckej oblasti. Domáca armáda však v Luhanskej oblasti postupe napreduje. Na juhu Ukrajiny sa jej darí držať líniu a znemožňovať postup ruských okupantov. Vysokopostavený predstaviteľ Pentagónu uviedol, že cieľom zvýšeného počtu ruských raketových útokov je vyčerpanie zásob ukrajinskej protivzdušnej obrany a ovládnutie neba nad Ukrajinou.

Foto
Požiar po ruskom útoku v Chersone / TASR

Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi povedal, že v okolí Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES) došlo cez víkend k silným výbuchom a k obnoveniu ostreľovania:

„Tieto správy sú extrémne znepokojivé. Pri tejto veľkej jadrovej elektrárni prišlo k výbuchom, čo je absolútne neakceptovateľné.“

Škody na budovách, systémoch a vybavení elektrárne zatiaľ nie sú kritické. Z ostreľovania sa navzájom obviňujú ruská aj ukrajinská strana.

„Ktokoľvek, kto je za tým, musí okamžite prestať. Ako som už povedal predtým, hráte sa s ohňom!,“ dodal Grossi s tým, že v ZAES je tím MAAE, pričom jeho členovia boli svedkami niektorých explózií.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre