Vojna na Ukrajine: Kremeľ zaútočil na Kyjevskú oblasť desiatkami dronov

EurópaVojna na Ukrajine

Okrem toho nasadil státisíce vojakov.

Ukrajinské ozbrojené sily oznámili, že na svojom území dnes zaznamenali 32 ruských útokov dronmi, pričom väčšina z nich bola zostrelená a mierila najmä na Kyjevskú oblasť:

„Okupanti zaútočili na Ukrajinu 32 kamikadze dronmi, z ktorých 25 bolo zničených ukrajinskými silami protivzdušnej obrany.“

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko potvrdil, že úlomky dronov dopadli na viacero štvrtí metropoly. Jedna osoba sa zranila, budovy však neboli poškodené. Svedkovia počuli v Kyjeve minimálne päť explózií, niekoľko áut je zničených.

Zástupca šéfa ukrajinskej vojenskej rozviedky Vadym Skibickyj vyhlásil, že Kremeľ v oblastiach východnej a južnej Ukrajiny, ktoré kontroluje, nasadil státisíce vojakov:

„Ruská federácia sústredila na našich územiach vrátane Krymu, ktoré sú dočasne okupované, viac ako 420-tisíc vojakov,“ uviedol Skibickyj s tým, že tieto štatistiky nezahŕňajú príslušníkov ruskej Národnej gardy ani špeciálnych jednotiek.

Moskva podľa Skibického mesiac aktívne útočí z Krymu, ktorý anektovala v roku 2014:

„Drony umiestnené na Kryme sú používané proti našim prístavom Izmajil a Reni,“ povedal Skibickyj, ktorý pripomenul, že Ukrajina využíva tieto prístavy ako alternatívne miesta vývozu, najmä po odstúpení Ruska od čiernomorskej obilnej dohody.

Foto
Kremeľ zaútočil desiatkami dronov / TASR

Ukrajina v júni začala s protiofenzívou na východe a juhu, kde však čelí silnému odporu zabarikádovaných ruských síl. Domáca armáda naráža na nové útoky okolo Charkova, a to aj napriek tomu, že tieto oblasti vlani oslobodila.

„Rusi chcú svoju pomstu v Charkovskej oblasti,“ reagovala námestníčka ukrajinského ministra obrany Hanna Maľarová, ktorá zdôraznila, že ruské sily sa snažia rozptýliť ukrajinských vojakov na východe, aby ich Kyjev nemohol koncentrovať okolo Bachmutu, kde postupuje:

„Nepriateľ je silný – má viac ľudí a výzbroje,“ doplnila Maľarová s tým, že Kremeľ v uplynulom týždni vypálil na východnom fronte takmer 400-tisíc striel.

Po tom, čo sa zintenzívnili boje neďaleko Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES), Dozorná agentúra OSN varovala pred možným ohrozením nukleárnej bezpečnosti. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) skonštatovala, že jej experti vyslaní do Moskvou okupovanej elektrárne počuli v uplynulom týždni množstvo výbuchov, čo môže naznačovať zvýšenú vojenskú aktivitu v oblasti. Škody však neboli zaznamenané.

Generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi informoval, že kvôli obavám z ďalších bojov bol dočasne znížený počet pracovníkov ZAES na minimum:

„Jadrová nehoda by priniesla straty všetkým. Vyzývam na podniknutie všetkých potrebných preventívnych opatrení na to, aby k nej nedošlo.“

Boje by mohli podľa MAAE spôsobiť únik radiácie zo ZAES. Jej šesť reaktorov je odstavených, potrebuje však elektrinu a kvalifikovaný personál na prevádzku chladiacich systémov a ďalších bezpečnostných zariadení.

 

Zdroj: TASR


 

Komentáre