Vojna na Ukrajine: Kyjev a Moskva sa navzájom obviňujú z útoku na priehradu

EurópaSpravodajstvo

Jej zničenie bude mať dlhodobé následky.

Ukrajina a Rusko sa počas včerajšieho (6.6.) mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady OSN navzájom obvinili z útoku na Kachovskú priehradu. Voda z nej už zaplavila na pravom brehu rieky Dneper takmer 2000 domov.

„Podľa našich prognóz hladina vody v priebehu najbližších 20 hodín stúpne o ďalší meter,“ uviedol šéf vojenskej administratívy Chersonskej oblasti Oleksander Prokudin.

Ukrajinský veľvyslanec Serhij Kyslycja obvinil Moskvu z odpálenia bomby hromadného ničenia a hovoril o akte ekologického a technologického terorizmu. Podľa ruského veľvyslanca Vasilija Nebenziu išlo o zámernú sabotáž, ktorú vykonal Kyjev, a ktorá by sa mala označiť za vojnový zločin alebo teroristický čin.

Ani jeden z nich pre svoje tvrdenia neposkytol žiadne dôkazy.

Foto

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že len oslobodenie Ukrajiny môže zabrániť ďalším teroristickým činom:

„Takéto zámerné zničenie priehrady a ďalších zariadení vodnej nádrže zo strany ruských okupantov je environmentálnou bombou hromadného ničenia.“

Dodal však, že zničenie priehrady nezastaví oslobodzovanie okupovaných území. Zároveň potvrdil, že ukrajinská generálna prokuratúra sa už v súvislosti s vyšetrovaním obrátila na Medzinárodný trestný súd v Haagu.

Ukrajinské ministerstvo poľnohospodárstva odhaduje, že v dôsledku poškodenia elektrárne Kachovka bude v Chersonskej oblasti na pravom brehu rieky Dneper zaplavených približne 10-tisíc hektárov poľnohospodárskej pôdy. Na ľavom brehu bude situácia ešte horšia.

Katastrofa preruší dodávky vody do 31 zavlažovacích systémov v Dnepropetrovskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti. Zničenie priehrady bude mať za následok, že polia na južnej Ukrajine sa už na budúci rok zmenia na púšť. Ministerstvo varuje, že problémy budú mať nielen poľnohospodári, ale aj obce, a to pri zásobovaní pitnou vodou.

Foto

Aj zničenie priehrady bolo obsahom rozhovoru Zelenského s osobitným vyslancom Vatikánu pre vojnu na Ukrajine kardinálom Mattom Zuppim. Prezident zdôraznil, že prímerie vo vojne k mieru nepovedie:

„Nepriateľ využije výhodu plynúcu z prerušenia (bojov), aby posilnil svoje spôsobilosti a ďalej útočil s cieľom dopustiť sa novej vlny zločinov a hrôz.“

Spolu hovorili aj o mierovom pláne pre Ukrajinu a o potrebe účasti čo najväčšieho počtu krajín. Vatikán môže podľa Zelenského účinne prispieť k prepusteniu ukrajinských väzňov, návratu deportovaných detí a obnovení spravodlivosti. Vyslanec Vatikánu má počas dvojdňovej cesty v Kyjeve zistiť názory vládnych úradov v spojitosti s mierovým úsilím.

 

Zdroj: TASR/SITA

Komentáre