Rusko je zodpovedné za zostrelenie lietadla malajzijských aerolínií.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa počas uplynulého víkendu dohodol s lídrami Francúzka, Nemecka, Británie a Poľska na návrhu minimálne 30-dňového bezpodmienečného zastavenia bojov. Šéf Kyjeva vyhlásil, že svet stále čaká od Ruska jasnú odpoveď na návrhy na prímerie. Moskva sa podľa neho doposiaľ nevyjadrila ani k priamym rokovaniam v Istanbule, ktoré by sa mohli uskutočniť vo štvrtok 15. mája:
„Ukrajina vždy podporovala diplomaciu. Som pripravený prísť do Turecka. Bohužiaľ, svet stále nedostal od Ruska jasnú odpoveď na početné návrhy na prímerie.“
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je pripravený hostiť priame rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom, ktoré navrhol šéf Kremľa Vladimir Putin. Zelenskyj sa chce s ním stretnúť osobne, ale len za predpokladu, že Moskva bude súhlasiť s návrhom na 30-dňové prímerie.
„Moskva celý deň mlčala k návrhu na priame stretnutie. Veľmi zvláštne mlčanie,“ uviedol Zelenskyj s tým, že Rusko naďalej pokračuje v ostreľovaní a útokoch, ale túto vojnu bude musieť ukončiť:
„Čím skôr, tým lepšie. Nemá zmysel pokračovať v zabíjaní.“
Americký prezident Donald Trump podľa Zelenského zvažuje cestu do Istanbulu a možnú účasť na rokovaniach medzi Ukrajinou a Ruskom. Šéf Bieleho domu bude v tom čase na návšteve Saudskej Arábie, Kataru či Spojených arabských emirátov. Možných rokovaní v Turecku sa zúčastní, ak usúdi, že v nich bude možné dosiahnuť pokrok. Trump si myslí, že Kremeľ bude súhlasiť s návrhom na 30-dňové prímerie. Zelenskyj považuje za dôležité, že Trump podporuje tieto rokovania. Ukrajina by si podľa prezidenta želala, aby si šéf Bieleho domu našiel čas pricestovať do Turecka.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov reagoval, že ultimáta európskych spojencov Ukrajiny o prímerí sú neprijateľné:
„Jazyk ultimát je pre Rusko neprijateľný. S Ruskom sa nemôžete rozprávať takýmto jazykom.“
Moskva sa podľa Peskova sústredí na seriózne hľadanie spôsobov, ako dosiahnuť dlhodobé mierové riešenie. Putin navrhol priame rokovania s Ukrajinou 15. mája v Istanbule bez akýchkoľvek podmienok. Kremeľ chce reštartovať mierové rozhovory, ktoré obe krajiny viedli na jar 2022.
Peskov skonštatoval, že mnohí lídri ocenili prístup Putina k mierovým rokovaniam:
„Tento prístup zameraný na hľadanie skutočného diplomatického riešenia ukrajinskej krízy, odstránenie hlavných príčin konfliktu a nastolenie trvalého mieru sa stretol s pochopením a podporou zo strany lídrov mnohých krajín.“
Peskov sa odvolal nielen na Trumpa a Erdogana, ale aj na lídrov členských štátov skupiny BRICS a štátov bývalého Sovietskeho zväzu.
Medzinárodná organizácia civilného letectva (ICAO) oznámila, že Rusko je zodpovedné za zostrelenie lietadla malajzijských aerolínií (letu MH17) nad východom Ukrajiny v júli 2014, kedy zomrelo 298 ľudí, konkrétne 283 pasažierov a 15 členov posádky. Medzi obeťami bolo 196 Holanďanov, 43 Malajzijčanov, 38 Austrálčanov a občania ďalších 17 štátov.
Lietadlo smerovalo z Amsterdamu do malajzijskej metropoly Kuala Lumpur. Po anexii Krymu pokračovali boje medzi ukrajinskými jednotkami a proruskými separatistami. Boeing havaroval v Doneckej oblasti po tom, čo ho zasiahla strela z ruského odpaľovacieho systému BUK.
Vlády Holandska a Austrálie sa v roku 2022 obrátili na ICAO. V najbližších týždňoch zvážia, aká forma odškodnenia je vhodná, hoci majú v tomto smere obmedzené právomoci. Canberra a Amsterdam ocenili rozhodnutie ICAO a chcú, aby tento orgán nariadil Rusku rokovať o odškodnení.
„Toto rozhodnutie je dôležitým krokom k zisteniu pravdy a dosiahnutiu spravodlivosti a zodpovednosti pre všetky obete letu MH17 a ich rodiny a blízkych. Je tiež jasným signálom pre medzinárodné spoločenstvo: štáty nemôžu beztrestne porušovať medzinárodné právo,“ reagoval holandský minister zahraničných vecí Caspar Veldkamp.
Austrálska ministerka zahraničných vecí Penny Wongová vyzvala ICAO, aby urýchlene pristúpilo k stanoveniu nápravných opatrení:
„Vyzývame Rusko, aby konečne čelilo svojej zodpovednosti za tento hrozný násilný čin a odškodnilo svoje hrozné správanie, ako to vyžaduje medzinárodné právo.“
Holandský súd v novembri 2022 odsúdil dvoch Rusov a jedného Ukrajinca za ich úlohu pri útoku, pričom boli uznaní za vinných z vraždy a úmyselného spôsobenia havárie lietadla, za čo dostali doživotné tresty. Moskva označila rozsudok za škandalózny a vyhlásila, že svojich občanov nevydá.
Zdroj: TASR