Rusko rozšírilo zákaz vstupu na celkovo takmer 1000 občanov USA a Kanady. Kyjev odmietol prímerie a akékoľvek ústupky Rusku. Situácia v Donbase je mimoriadne ťažká. Rusi odpratali trosky zničeného divadla a zamaskovali skutočný počet obetí.
Zákaz pre Američanov a Kanaďanov
Rusko rozšírilo v sobotu zákaz vstupu na celkovo 963 občanov USA a 26 Kanaďanov. Je to odveta za západné sankcie uvalené na Moskvu za to, že vedie agresiu na Ukrajine. TASR prevzala správu od tlačovej agentúry DPA. Ruské ministerstvo zahraničných vecí najprv v polovici marca zaradilo na čiernu listinu 13 amerických jednotlivcov, vrátane prezidenta Joea Bidena, ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena a ministra obrany Lloyda Austina.
Na ruskú čiernu listinu boli dodané ďalšie stovky amerických zákonodarcov. Kanadská listina teraz obsahuje aj manželku premiéra Justina Trudeaua, Sophie Trudeauovú, ako i manžela vicepremiérky Chrystie Freelandovej, Grahama Bowleyho. Kanada a Spojené štáty patria ku krajinám, ktoré zaviedli sankcie aj na dve dcéry ruského prezidenta Vladimira Putina, Katerinu Tichonovovú a Mariju Voroncovú. O Putinových dcérach sa toho vie málo, poznamenala DPA.
Vplyv ruských čiernych listín bude z prevažnej časti symbolický, no ide o ďalšiu známku zhoršovania vzťahov Ruska a Spojených štátov či Kanady od začiatku invázie ruských síl na Ukrajinu z 24. februára. Ruské ministerstvo zahraničných vecí v skoršom oznámení na svojej webovej stránke uviedlo, že čierna listina je reakciou na sankcie a nepriateľské kroky voči Moskve.
Ukrajina odmieta rokovania s Ruskom
Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak v sobotu vylúčil dosiahnutie prímeria s Ruskom s tým, že Kyjev neprijme žiadnu dohodu s Moskvou, ktorá by zahŕňala odovzdanie časti územia. TASR správu prevzala od agentúry Reuters. Podoľak pripustil, že postoj Kyjeva k vojne je čoraz nekompromisnejší a povedal, že akékoľvek ústupky by sa obrátili proti Ukrajine, pretože Rusko by po akomkoľvek prerušení bojov zasiahlo ešte tvrdšie.
„Vojna sa po akýchkoľvek ústupkoch neskončí. Len bude na nejaký čas pozastavená," povedal v rozhovore pre Reuters v prísne stráženom prezidentskom úrade v Kyjeve. Podoľak zároveň odmietol podľa svojich slov veľmi zvláštne výzvy Západu na okamžité prímerie, ktoré by zahŕňalo ruské jednotky zostávajúce na území, ktoré obsadili na juhu a východe Ukrajiny.
„Ruské sily musia opustiť krajinu a až potom bude možné obnoviť mierový proces," dodal. Podoľak v utorok uviedol, že mierové rozhovory s Moskvou sú pozastavené. Hovorca Kremľa deň na to obvinil predstaviteľov v Kyjeve, že nechcú v rozhovoroch o ukončení bojov pokračovať.
V predošlých fázach vojny rokovali predstavitelia oboch strán pravidelne, no bez zásadných výsledkov, pripomína agentúra AFP. Posledné rozhovory sa podľa ruských tlačových agentúr konali 22. apríla.
Kríza na Donbase
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol v noci na nedeľu (22.5.) vo svojom pravidelnom večernom videopríhovore k národu, že situácia v Donbase na východe Ukrajiny je mimoriadne ťažká. TASR tieto informácie prevzala zo stanice CNN a tlačových agentúr AP a DPA.
Ruská armáda v posledných dňoch eskalovala útoky na mestá Sloviansk a Severodoneck. Podľa Zelenského ukrajinské sily odrážajú útoky v tejto oblasti každý jeden deň. Ako pripomína AP, gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj oznámil, že jediná funkčná nemocnica v meste Severodoneck má len troch lekárov a zásoby na desať dní.
Zelenskyj ďalej povedal, že ruská ekonomika za pokračujúcu agresiu platí vysokú cenu. „Rusko poslalo prakticky všetky svoje zdroje, aby nás zničilo," dodal.
Problém s telami Rusov
Ukrajina exhumovala telá Rusov, vrátane vysokopostaveného ruského dôstojníka, z hrobov vykopaných miestnymi obyvateľmi v Charkovskej oblasti. V sobotu (21.5.) o tom informoval portál americkej televízie CNN. Ukrajinskí predstavitelia vybrali telá najmenej šiestich príslušníkov ruskej armády, vrátane podplukovníka, pochovaných miestnymi obyvateľmi v uvedenej oblasti, informoval na Facebooku v sobotu predstaviteľ oblastnej polície Serhij Bolvinov.
Telá boli uložené do hrobov a označené len ručne vyrobenými krížmi, napísal Bolvinov. Miestni obyvatelia ich pochovali z úcty k náboženstvu, dodal. Polícia odkryla hroby v obci Zoločiv, aby identifikovala pochovaných a prepravila ich v súlade s medzinárodnými postupmi, vysvetlil Bolvinov.
Ukrajinci už od prvých dní ruskej invázie vravia, že ruská armáda necháva obrovské počty svojich padlých vojakov opustených a nepochovaných. Rusko mlčí o počtoch svojich vojakov zabitých v bojoch na Ukrajine, pričom naposledy zverejnilo takýto údaj v marci - údajne ich padlo 1300. Spojené štáty, Ukrajina a NATO odhadujú, že straty ruských vojakov sú oveľa vyššie. CNN nemá možnosť nezávisle overiť tento počet obetí konfliktu, ktorý trvá takmer tri mesiace.
Už po mesiaci invázie Ruska poradca ukrajinského ministerstva vnútra Viktor Andrusiv pre CNN povedal, že problém s ruskými telami je naozaj obrovský. Sú ich tisíce. Andrusiv v marci vyhlásil, že tento problém sa ešte zhorší, pretože nastalo oteplenie. „Naozaj neviem, čo budeme nasledujúce týždne robiť z ich telami," dodal Andrusiv.
Obete z divadla v Mariupoli
Ruské jednotky dokončili odpratávanie trosiek zničeného mariupoľského divadla a zatajili tak skutočný počet obetí. Na Telegrame to uviedol poradca mariupoľského starostu Petro Andriuščenko. „Teraz sa už nikdy nedozvieme, koľko civilistov tam bolo skutočne zabitých,“ povedal.
Mariupoľ sa stal symbolom devastácie spôsobenej ruskými silami a odporu Ukrajiny. Pri útoku na divadlo zo 16. marca zahynulo podľa vyšetrovania agentúry AP približne 600 ľudí, no mnohí preživší uvádzajú ešte vyšší počet mŕtvych.
Podľa viacerých zahraničných pozorovateľov bol útok na divadlo cielený, čo by znamenalo, že to bol vojnový zločin. Pred budovou bolo navyše v ruštine napísané slovo deti.
Zdroj: TASR/SITA