Spoza našich východných hraníc doposiaľ utieklo zhruba 6,7 milióna ľudí.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že jeho krajina nežiada od západných spojencov jadrové zbrane, aby sa mohla brániť proti Rusku. Na minulotýždňovom samite Európskej únie v Bruseli povedal, že buď bude mať Ukrajina jadrové zbrane, ktoré ju ochránia, alebo musí mať nejaké spojenectvo.
„Nežiadame, aby nám boli poskytnuté alebo vrátené jadrové zbrane,“ zdôraznil Zelenskyj.
Ukrajina sa po rozpade Sovietskeho zväzu vzdala jadrových zbraní na svojom území výmenou za rešpektovanie svojej územnej celistvosti a nezávislosti. Jadrový arzenál, ktorý vtedy zdedila, patril k najväčším na svete. Bezpečnostné záruky v roku 1994 v budapeštianskom memorande dostala od Ruska aj USA.
„Vzdali sme sa jadrových zbraní. Nedostali sme sa do NATO. Všetko, čo sme dostali, bola rozsiahla vojna a mnoho obetí, takže dnes máme len jedno východisko. Potrebujeme NATO, pretože nemáme zbrane, ktoré by mohli zastaviť ruského prezidenta Vladimira Putina,“ uviedol Zelenskyj.
Putin označil vyjadrenia ukrajinského prezidenta za nebezpečnú provokáciu a akýkoľvek krok v tomto smere by podľa neho vyvolal zodpovedajúcu reakciu.
Ukrajinská protivzdušná obrana uplynulú noc zneškodnila nad 12 oblasťami celkovo 57 z 81 ruských dronov. Moskva vystrelila na Odeskú oblasť raketu. Ruské sily zneškodnili 14 ukrajinských dronov a bezpilotných člnov, konkrétne 10 z nich sa objavilo nad Krymom a štyri bezpilotné člny zostrelili v Čiernom mori.
Populačný fond OSN (UNFPA) oznámil, že Ukrajina má od prepuknutia vojny o približne osem miliónov obyvateľov menej. Od roku 2014, kedy Rusko anektovalo Krym, je to viac ako desať miliónov občanov. Regionálna riaditeľka UNFPA pre východnú Európu a Strednú Áziu Florence Bauerová skonštatovala, že pokles sa prejavoval od začiatku vojny vo februári 2022.
Ukrajina mala pred inváziou jednu z najnižších mier pôrodnosti v Európe. Podobne ako mnoho iných krajín vo východnej Európe zaznamenala aj zmenšovanie populácie v dôsledku odchodu mladých ľudí, ktorí sa snažia hľadať príležitosti v iných štátoch.
Z Ukrajiny od začiatku vojny utieklo zhruba 6,7 milióna ľudí a pôrodnosť, ktorá je jedna z najnižších na celom svete, klesla na približne jedno dieťa na ženu. Bauerová uviedla, že je to oveľa menej ako teoretická miera reprodukcie, teda 2,1 dieťaťa, ktorú musí mať každá žena v priemere, aby sa zachovala veľkosť populácie. Konflikt si vyžiadal aj niekoľko desiatok tisíc obetí, čo prispieva k nepriaznivej situácii.
Zdroj: TASR